CAFEMARKT’IN EN BÜYÜK FARKI İLK BAŞLAYAN VE LİDER OLMASI SEBEBİYLE SEKTÖRDEKİ DİĞER TÜM FİRMALARA İLHAM VEREN ESİNLENME KAYNAĞI OLMASI « Mall&Motto

18 Eylül 2021 - 23:13

CAFEMARKT’IN EN BÜYÜK FARKI İLK BAŞLAYAN VE LİDER OLMASI SEBEBİYLE SEKTÖRDEKİ DİĞER TÜM FİRMALARA İLHAM VEREN ESİNLENME KAYNAĞI OLMASI

reklam
CAFEMARKT’IN EN BÜYÜK FARKI İLK BAŞLAYAN VE LİDER OLMASI SEBEBİYLE SEKTÖRDEKİ DİĞER TÜM FİRMALARA İLHAM VEREN ESİNLENME KAYNAĞI OLMASI
Son Güncelleme :

07 Haziran 2021 - 15:25

93 views
reklam

Dağhan Akdağ
Cafemarkt Kurucusu

Markanızın kuruluş hikayesini ve halihazırdaki faaliyetlerini sizden dinleyebilir miyiz?

24 yaşındayken bir kurumda fabrika müdürü olarak görev yapıyordum. O dönemde kendi markamı kurma fikrine sıcak bakmaya başladım. İlerleyen zamanda çalıştığım kurumdan ayrıldım ve 2011 yılında şahıs firması olarak Cafemarkt’ı kurdum. Sadece bir masa ve sandalye ile başlayan markalaşma sürecinin zaman içerisinde daha büyüyeceğine, gelişeceğine inanarak bu duruma uygun şekilde adımlar atıldı. Daha sonrasında marka, adım adım hızlıca büyümeye başladı. Cafemarkt kurulduktan ve büyümeye başladıktan sonraki en büyük adımımızın, “Sektörde yenilik olarak ne yapabiliriz?” diye düşünmeye başladığımız zaman olduğunu söyleyebilirim. Sektörde yüzlerce firma vardı ama biz yeni olarak ne yapabilirdik? Cafemarkt’ı internet ayağına taşımayı, yani sektörde e-ticaret firması olarak yer almayı düşündük ve bunu da gerçekleştirdik. Sektörümüzde e-ticaret’e giren ilk firma olarak yer alıyoruz. 2011 yılında e-ticaret’e girdiğimiz zaman örnek alabileceğimiz web site sayısı yok denecek kadar azdı. Yurt dışından örnek alabileceğimiz birkaç site bulunuyordu. Müşterilerin telefonda sordukları ürünleri internet sitesine aktarıp sitemizde portföy oluşturuyorduk. Bu durumun sonuçlarının teknolojik gelişmelerle ve Cafemarkt’ın büyümesiyle birlikte olumlu olduğunu gördük. Bugün sadece online kanadımızda 450’den fazla marka ve 21 binden fazla ürünümüz bulunuyor. 2018 yılında ise İngiltere’deki şirketimizi kurarak global tarafta ilk adımımızı attık.

Cafemarkt’ın hedef kitlesi kimlerden oluşuyor?

Cafemarkt olarak bir platform mantığında ilerliyoruz. Asıl müşterilerimiz bizim için kafe, restoran ve otellerden oluşuyor. Bunların yanısıra konsolosluklar, okullar, belediyeler ve askeriyeler gibi büyük kurumlarda müşterilerimiz arasında yer alıyor. Endüstriyel mutfak sektöründe yer aldığımız için mutfağı olan her yerin bizim müşterimiz olduğunu söyleyebilirim. Özellikle pandemi dönemi ile perakende müşteri sayımızda önemli bir artış yaşandı. Perakende tarafında kahve makinesi, stand mikserler, şarap dolabı, profesyonel fırınlar ve profesyonel mutfak ekipmanları gibi ürünlerimizi almak isteyip evinde profesyonellik yaşayan müşterilerimiz var. Hedef kitlemizde daha çok B2B bir yaklaşım var ancak B2C tarafındada profesyonel hizmet ve uzman ekibimiz ile destek sağlıyoruz. Hedef kitlemizi ikiye ayırırsak, B2B yoğunluklu olarak B2C tarafına da yer verdiğimizi belirtmeliyim.

Kendi markanızı rakip firmalardan ayıracak özellikleriniz neler?

Birçok rakibimiz olduğunu söyleyebiliriz. Hepimizin bildiği pazar yerlerini rakiplerimizin başında sayabiliriz. Cafemarkt’ın en büyük farkı ilk başlayan ve lider olması sebebiyle sektördeki diğer tüm firmalara ilham veren esinlenme kaynağı olması. Personel eğitim ve uzmanlık seviyesi ile her alanda bir çok konuyu şirket içi çözüyor olmamız.

Pandemi dönemi sektörünüzü nasıl etkiledi?

Ana lokomotiflerimiz ve ciromuzu yükselten yerlerden olan kafe, restoran ve otellerin çoğunluğu bildiğiniz gibi pandemi döneminde kapalıydı. Bu durum bizim satışlarımızı olumsuz olarak etkiledi. Satışlarımızda bir düşüş yaşandı. Ancak bizim birbirinden farklı kategorilerimizin olması, satışlarımızda yaşanan düşüşü biraz kapattı. Pandemi döneminde tüketicilerimizin özellikle kahve ekipmanlarına yönelmeleri ve bu ekipmanları satın almaları bu açığın kapanmasında büyük rol oynadı.

Cafemarkt’ın kısa adı DMP olan Digital Marketing Plus ürünü hakkında bilgi verir misiniz?

Cafemarkt olarak kurumsal kimliğimizi ve platform yapımızı kalıcı olarak oturtacağımız ve sektörde bu konumda yerimizi pekiştirecek bir yıl olması için çalışmalar yapıyoruz. Cafemarkt’ta bulunan marka sayıları her ay artıyor. Profesyonel markaların yanı sıra biraz daha A+ perakendeye yönelik ürün çeşitliliğimizi arttırıyoruz. DMP olarak kısalttığımız Digital Marketing Plus ürünümüz ile satışını yaptığımız markalara ek marketing hizmeti sunuyoruz. Hizmet kalitemizi ve hizmet verdiğimiz marka sayısını arttırmak major hedeflerimizden biri. Yanı sıra 2022 ve 2023 yıllarında Almanya ve Amerika local sitelerimizi ve şirketlerimizi yaratma düşüncesi içerisindeyiz. Global pazardaki sektörel hareketler ve pandemi koşullarının gelişimi bu konudaki süreçlerde önemli etken olacak. E-ticarette lokalizasyon kurgusu hedeflerimiz içinde önemli rol alıyor. Bugün için konuştuğumuzda ise en çok ihracatımız Avrupa ülkelerine gerçekleşiyor. İkinci sırada ise Türki Cumhuriyetler bulunuyor.

Sektörün geleceğinin nasıl şekilleneceğini öngörüyorsunuz?

Sektör pandemi sonrası büyümeye devam edecek ancak fiyat rekabetleri daha da artacak. Üreticiler ve distribütörler bayi sayılarını azaltıp kendi satış kanallarını geliştirebilirler.

Cafemarkt olarak önümüzdeki dönemde kendinizi nerede konumlandırıyorsunuz? Hedefleriniz neler?

2021 yılı kurumsal kimliğimizi ve platform yapımızı kalıcı olarak oturtacağımız ve sektörde bu konumda yerimizi pekiştirecek bir yıl olması için çalışmalar yapıyoruz. Cafemarkt’ta bulunan marka sayıları her ay daha da artıyor. Profesyonel markaların yanı sıra biraz daha A+ perakendeye yönelik ürün çeşitliliğimizi arttırıyoruz. DMP olarak kısalttığımız Digital Marketing Plus ürünümüz ile satışını yaptığımız markalara ek marketing hizmeti sunuyoruz. Hizmet kalitemizi ve hizmet verdiğimi marka sayısını arttırmak major hedeflerimizden biri. Yanı sıra önümüdeki yıllarda Almanya ve Amerika local sitelerimizi ve şirketlerimizi kurma hedefimiz bulunuyor. Global pazardaki sektörel hareketler ve pandemi koşullarının gelişimi bu konudaki süreçlerde önemli etken olacak. E-ticarette lokalizasyon kurgusu hedeflerimiz içinde önemli rol alıyor.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam