HER ZAMAN YENİ FIRSATLAR SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ « Mall&Motto

18 Eylül 2021 - 23:38

HER ZAMAN YENİ FIRSATLAR SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

reklam
HER ZAMAN YENİ FIRSATLAR SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Son Güncelleme :

07 Haziran 2021 - 15:22

113 views
reklam

Hasan Necip Akol
212 Outlet Genel Müdürü

Pandemi gölgesinde geçen 2020 yılı ve 2021’in ilk yarısını, 212 Outlet başta olmak üzere sektörel açıdan değerlendirebilir misiniz? 212 Outlet pandemide ne tür önlemler aldı?

Pandemi sebebiyle 2020 yılı tüm sektörlerde olduğu gibi perakende sektöründe de durağanlığa sebep oldu. Bu zor günlerde AVM yatırımcıları, caddelerdeki bireysel yatırımcılara göre kiracılarına daha fazla destek oldu. Biz de mevcut kiracılarımıza desteklerimizle yardımcı olurken, yeni yatırımlara da ön ayak olduk. Bu sürecin tüm olumsuzluklarına rağmen Starbucks ile birlikte moda tarafında da Manche ve Venesa markalarını bünyemize dahil ettik. Ayrıca Boyner Outlet ile birlikte pop up mağazası açarak pandemi koşullarında bile sektöre hareket kazandırılabileceğini gösterdik.

2021’in ilk yarısının da 2020 yılı gibi olacağını öngörerek planlarımızı buna göre yapmıştık. Dolayısıyla 2021’in ilk yarısı bizim için sürpriz olmadı ve bu süreci olabilecek maksimum verimle geçirdik. Pandemi sürecinin sektörde birçok kayba neden olduğu aşikar, ancak bu zor dönemi atlatan sektör oyuncularının pandemiden güçlenerek çıkacağını düşünüyorum.

Ziyaretçilerimiz için de bu süreçte maksimum hijyen önlemlerini aldık ve bu önlemlerimizi sürekli olarak iletişim kanallarımızdan duyurarak ziyaretçilerin 212 Outlet’e bu konuda da güvenini sağladık. Bakanlıklardan sektörümüzle ilgili önlem yönetmelikleri henüz yayımlanmadan harekete geçip kendi önlemlerimizi alarak hem sürece çabuk adapte olduk hem de ziyaretçilerimizden olumlu dönüşler aldık. Pandemi dönemi bittikten sonra da ziyaretçilerin alışveriş merkezlerinin bu süreci nasıl yönettiğini unutmayacağını ve süreci iyi yöneten alışveriş merkezlerinin marka algısının güçleneceğini düşünüyorum.
İlk sorunun devamı olarak, 2021 yılının devamında 212 Outlet olarak beklentileriniz nedir? Size göre pandeminin etkileri ne zaman sonlanır?

Biz 2021 Haziran ayı ile birlikte normalleşmenin başlayacağını düşünüyorduk, görüldüğü kadarıyla atılan adımlar bizim düşüncemizi doğrular nitelikte. Haziran ayında normalleşmenin kademeli olarak başlaması ve turizm sezonun açılmasıyla cirosal olarak önceki yaz aylarından daha iyi bir performans alacağımızı düşünüyorum. 212 Outlet olarak pandemi başladığından beri yeni ve önemli yatırımlara ev sahipliği yaptık ve yapıyoruz ancak tabii ki bu dönemde kararlarını erteleyen yatırımcılar oldu, 2021’in bundan sonraki aylarında bu yatırımların da bünyemize dahil olacağını göreceğiz. Ziyaretçiler anlamında da kısıtlama döneminden çıkan insanlarımızın en güvenli şekilde sosyalleşebileceği yerler alışveriş merkezleri olacağı için ve aşılamanın da artmasıyla kademeli olarak pandemiden önceki ziyaretçi sayılarına ulaşılacağını düşünüyorum. Yabancı ziyaretçi konusunda son üç yıldır yoğun bir çalışma gerçekleştirdik ve bu çalışmamızın meyvesini pandemi sürecinde bile aldık. Turizm sezonunun gelmesiyle de bu çalışmalarımızı arttırarak İstanbul’un en çok yabancı ziyaretçi çeken alışveriş merkezlerinden biri olmaya devam edeceğiz.

Pandeminin etkisinin, eğer her şey planlandığı gibi devam ederse yıl sonu gibi minimuma ineceğini düşünüyorum. Bu süreçten herkes çok şey öğrendi; Artık sektörümüzde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, alışveriş alışkanlıkları değişecek ve alışveriş merkezlerine yeni oyuncular katılacak.

Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattının açılmasının üzerinden 6 ay kadar zaman geçti. Mahmutbey İstasyonu 212 Outlet’e çok yakın. Bu geçen zamanı göz önüne alınca bu metro hattı ile ilgili yorumlarınız nedir?

Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı İstanbul’un en yoğun kullanılan metro hattı oldu. Bu hat sayesinde Mecidiyeköy’den 212 Outlet’e 30 dakikada ulaşabiliyor ziyaretçilerimiz. Ayrıca hattın açıldığı günden itibaren Mahmutbey İstasyonu ile 212 Outlet arasında ücretsiz müşteri servislerimizi başlattık. 212 Outlet’in sektörde bilinirliği çok yüksek olduğu için hat açıldığından beri bu hat üzerindeki vatandaşlarımızın yoğun ilgisi ile karşılaştık. Kısıtlama günleri haricinde bu yolla 212 Outlet’e gelen ziyaretçilerimizin sayısı her gün katlanarak artış gösterdi. Tabii bu metro hattı sayesinde bizim de hitap ettiğimiz bölge genişlemiş oldu, iletişim çalışmalarımızı da Mecidiyeköy’e kadar uzanacak şekilde gerçekleştirmeye başladık. Geçen aylarda Mecidiyeköy ve Mahmutbey Metro İstasyonlarındaki reklam alanlarının tamamına yakınını kullandık, ziyaretçi artışına bu çalışmalarımızın da yardımı oldu. Yıl sonu gibi açılması planlanan Bakırköy – İkitelli Metro Hattı ile bu çalışmalarımızı Bakırköy tarafına doğru da genişletmeyi planlıyoruz. Ayrıca bu hattın bir istasyonu hemen 212 Outlet’in önünde olacağı için alışveriş merkezimizin konumu daha da önem kazanacaktır.

212 Outlet ziyaretçilerini bundan sonra neler bekliyor?

Her zaman yeni fırsatlar sunmaya devam edeceğiz. Pandemi döneminde fiziki etkinliklerimizi maalesef gerçekleştiremedik ancak sosyal medya üzerinden etkinliklerimize ve çekilişlerimize devam ettik. Etkinlik yasağı kaldırıldığı gibi, başta çocuk etkinliklerimiz olmak üzere tüm etkinliklerimizi tekrar hayata geçireceğiz. Pandemi döneminde ziyaretçilerimize yemek hediye çeki ve bez çanta hediye ederek hem onları memnun ettik hem de sektörümüze öncülük ettik. Bu çalışmalarımız normalleşme ile birlikte katlanarak artacaktır. Ayrıca ziyaretçilerimizin özlemle beklediği ve artık gelenekselleşen Fırsat Garajı’mızı da toplu etkinlikler yasağının kalkması ile birlikte hızlıca düzenleyeceğiz. 212 Outlet ziyaretçilerine her zaman kampanyalar, indirimler, fırsatlar ve etkinlikler sunmaya devam edecektir.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam