AYD BAŞKANI HÜSEYİN ALTAŞ: “PANDEMİNİN TÜMÜYLE KONTROL ALTINA ALINMASI VE HAYATIN NORMALE DÖNMESİ HEPİMİZİN ORTAK ARZUSU” « Mall&Motto

18 Eylül 2021 - 22:57

AYD BAŞKANI HÜSEYİN ALTAŞ: “PANDEMİNİN TÜMÜYLE KONTROL ALTINA ALINMASI VE HAYATIN NORMALE DÖNMESİ HEPİMİZİN ORTAK ARZUSU”

reklam
AYD BAŞKANI HÜSEYİN ALTAŞ: “PANDEMİNİN TÜMÜYLE KONTROL ALTINA ALINMASI VE HAYATIN NORMALE DÖNMESİ HEPİMİZİN ORTAK ARZUSU”
Son Güncelleme :

07 Haziran 2021 - 15:11

49 views
reklam

Hüseyin Altaş
AYD Başkanı

Tam kapanma sonrası pozitif vaka sayılarının aşağıya doğru inişi ile kademeli normalleşmenin başlayacağı açıklandı sizce Türkiye ‘de tamamen Covit-19 ‘un kontrolü ne zaman gerçekleşir. Alışverişin normalleştiği AVM’ler in tamamen koşulsuz açık olduğu günlere ne zaman kavuşacağız ?

Pandeminin tümüyle kontrol altına alınması ve hayatın normale dönmesi hepimizin ortak arzusu. Bunun için de şu anda elimizdeki en önemli tedbir hijyen ve sosyal mesafe. Bir yandan da devam eden aşılama çalışmalarının hız kazanması ve yetişkin nüfusun büyük oranda aşılanması ile birlikte maskelere veda edeceğimiz günlerin yakın olduğuna inanıyoruz. Elbette burada salgının Türkiye’de tahmini olarak ne zaman kontrol altına alınacağına ilişkin Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumların açıklamalarına kulak vermek zorundayız. Hükümetimizin en son yaptığı açıklamalara göre aşılama çalışmalarını önümüzdeki sonbahara kadar tamamlayarak okullarda yüz yüze eğitim dahil normalleşme başlayacak. Tüm kurumlar ve şirketler gibi AVM’ler de koşulsuz açılacağı zaman için ilgili kurumların yönergeleri doğrultusunda hareket etmeye devam edecektir.

Sektör olarak zor günler geçirmiş olsak da günün sonunda pandeminin bizlere ciddi öğretileri oldu. Sizce bu sürecin sonunda pandemi bizlere neler öğretti hangi refleksleri kazandırdı ?

Pandeminin hem sektörler üzerinde hem de günlük yaşantımızda kimi geçici kimi kalıcı etkiler yaratacağı muhakkak. Hepimizin hayatında yeni normaller var ve bu yeni normale uyum sağlayacak adımları atmak durumundayız. Artık hepimiz iş yapma süreçlerimizde daha fazla teknoloji kullanacağız. Daha önce belki uzun vadede planladığımız projeleri neredeyse aylar içinde gerçekleştirecek şekilde hareket etmeyi öğrendik. Pandemi biraz da çekindiğimiz konularda daha hızlı olmayı öğretti. Pandemi global bir sorun ancak mücadele ulusal ve sektörler açısından baktığımızda da mücadeleyi tek başımıza değil ilgili tüm tarafları içine alacak şekilde koordinasyon içinde yürütmek zorundayız. Bu yönüyle pandemi, iş ortaklarımızla iletişimi ve koordinasyonu daha da arttırdığımız bir dönem oldu diyebiliriz. Kısacası pandemi bize işbirliğinin önemini bir kez daha hatırlattı. Pandemi aynı zamanda insanın ne kadar sosyal bir canlı olduğunu ve alışveriş merkezlerinin de sosyal hayatımızın ne kadar önemli bir parçası olduğunu bizlere hatırlattı. Hepimiz bir arada olmayı yem içme, alışveriş, kafe, sinema ve eğlence alanlarımızı çok özledik.

Türkiye’de AVM’ler bu süreci nasıl yönetti ve en önemlisi AYD bu süreçte AVM’leri temsil edebildi mi? AVM ‘lerin yaşadığı sorunlara tercüman olabildi mi ?

Alışveriş merkezleri ve AYD olarak bu süreçte önceliğimiz kamu sağlığı ve istihdamın korunması oldu. Tüm çalışmalarımızı da bu doğrultuda yaptık. Sürecin en başında AVM’lrin kapatılması yönünde resmi bir karar olmamasına rağmen kamu ve çalışan sağlığını gözeterek market ve eczane gibi zorunlu ihtiyaçlar sağlayan mağazalar dışında AVM’lerin kapatılması ve kapalı kalınan süre boyunca kira alınmaması yönünde tavsiye kararları almıştır. AYD bu süreçte dünya örneklerini de inceleyerek alışveriş merkezlerinin hangi önlemlerle açılması gerektiğine dair tavsiye kararımızı da yine Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumlar, sektör ve kamuoyuyla paylaştık. Süreç içinde de hem AVM’ler hem derneğimiz gelişmeleri yakından takip etti ve salgının yayılmasını önlemeye yönelik tedbirleri aldı ve zor durumdaki kiracısına imkanları ölçüsünde destek olmayı sürdürdü. Yine derneğimizin TSE ile başlattığı işbirliği ile standartları sağlamış ve denetimlerini tamamlamış alışveriş merkezleri TSE Güvenli Hizmet Sertifikası aldı. AYD olarak süreç boyunca üyelerimizi bir yandan hızlıca koordine ederek atılacak adımları hep birlikte kararlaştırırken diğer yandan kamu otoriteleri ile de sektörün yaşadığı sorunlar ve çözüm önerilerimiz konusunda istişarelerde bulunduk.

2021 Sonun için hedeflerinizi gerçekleştirmeyi planlıyor musunuz ? 2021 için sizin dışınızda makro ekonomik göstergelerin nasıl gerçekleşeceğıni ön görüyorsunuz ?

2021 yılında da önceliğimiz salgınla mücadele ve halk sağlığının korunması. Umuyoruz aşılanma çalışmalarının da hızlanmasıyla birlikte salgını geride bırakarak bundan sonraki süreçte perakendeci ve diğer iş ortaklarımızla birlikte ziyaret ve ciro sayılarımızı nasıl arttıracağımıza odaklanacağız. İnsanlar alışveriş merkezlerini, sosyalleşmeyi, bir arada olmayı özledi. AYD olarak perakende ile birlikte gerçekleştireceğimiz kampanyalarla özlediğimiz sosyal hayatı yeniden canlandıracağız. Ancak elbette tüm bunlar pandemi ile mücadelede ve sonrasında alınacak tedbirlerde kamu otoritelerinin vereceği kararlar bağlı olacaktır. Ekonomik göstergeler de yine devletimizin alacağı kararlara göre şekillenecektir. Bizim beklenti ve umudumuz biran önce salgının sona ermesi ve kamu otoriteleri ile birlikte pandeminin yarattığı olumsuz etkilerin her bir sektör özelinde değerlendirilerek atılacak adımların kararlaştırılması.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam