ECE TÜRKİYE AVM’LERİNİN SIFIR ATIK PROJESİ KAPSAMINDAKİ ÇALIŞMALARI TESCİLLENDİ « Mall&Motto

22 Mart 2023 - 02:18

ECE TÜRKİYE AVM’LERİNİN SIFIR ATIK PROJESİ KAPSAMINDAKİ ÇALIŞMALARI TESCİLLENDİ

reklam
ECE TÜRKİYE AVM’LERİNİN SIFIR ATIK PROJESİ KAPSAMINDAKİ ÇALIŞMALARI TESCİLLENDİ
Son Güncelleme :

14 Haziran 2021 - 10:37

499 views
reklam

ECE Türkiye yönetiminde bulunan İstanbul’daki Marmara Park, Ankara’daki ANKAmall, Eskişehir’deki Espark, Antalya’daki TerraCity, Afyonkarahisar’daki Park Afyon ve Bursa’daki Sur Yapı Marka alışveriş merkezleri, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından yapılan denetimleri başarıyla geçerek Sıfır Atık Belgesi’ni almaya hak kazandı.

ECE Türkiye, bu belgeyle alışveriş merkezlerinde bulunan atık, çöp ve tehlikeli sınıfına giren atıkların ayrıştırılması ve bertarafının sağlanması veya özel olarak bertaraf edilmesi gereken atıkların ayrıştırılıp firmalara teslimi gibi konulardaki tüm kriterleri titizlikle uyguladığını gözler önüne serdi.

“Atık yönetimi ile ilgili gerekli tüm önlemleri alıyoruz”

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan ECE Türkiye Tesisler Yönetimi Müdürü Hakan Kaya şunları söyledi: “Birçok işletmede olduğu gibi alışveriş merkezlerinde de ciddi miktarlarda atık oluşuyor. Portföyümüzdeki 10 alışveriş merkezinde oluşan günlük dönüştürülebilir atık miktarı 14 tona yaklaşıyor. Kaynakların daha verimli kullanılması, atık miktarının azaltılması, israfın önlenmesi adına atıkların geri dönüşüme kazandırılması büyük önem arz ediyor. Kurulan depolama merkezleri, tehlikeli atıklar için oluşturulan alanlar ve sorumlu kişilerin tayin edilmesi, atıkların ayrıştırılıp ilgili firmalara teslimi, belgelendirilmesi, verilen eğitimler de dahil olmak üzere ECE Türkiye bünyesindeki alışveriş merkezlerinde atık yönetimi ile ilgili gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Yaptığımız çalışmalar sonucunda Marmara Park, ANKAmall, Espark Park Afyon, TerraCity ve Sur Yapı Marka alışveriş merkezlerinde sıfır atık belgelerimizi aldık. Portföyümüzdeki diğer alışveriş merkezlerinde de başvuru süreçleri devam ediyor.” 

“Sıfır atık hedefini topyekun bir amaç olarak benimsedik”

ECE Türkiye tarafından yatırımı yapılan ve yönetilmekte olan Espark Alışveriş Merkezi’nin Teknik Müdürü Özgür Önpeker ise yaptıkları çalışmalara dair şu bilgileri verdi: “Çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğe büyük önem veriyoruz. Bu çerçevede alışveriş merkezimiz bünyesinde kaynakların etkin kullanılması, atık oluşumunun en aza indirilmesi, oluşan atıkların ise kaynağında toplanması ve geri kazandırılması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Bu amaçla, personelimize gerekli eğitimleri verdik. Alışveriş merkezimizin her katına yerleştirilen geri dönüşüm kutularına ek olarak sadece ziyaretçilerimizin değil Espark yakınlarında yaşayan çevre sakinlerinin de atıklarını bırakabilecekleri atık getirme merkezimizi kurduk. Sıfır atık hedefini topyekun bir amaç olarak benimseyerek yaptığımız duyurularla bu konudaki bilinci artırmaya çalışıyoruz. Espark olarak atık oluşumunun an aza indirilmesi, oluşan atığın kaynağında geri kazandırılması konusunda gerekli önlemleri alıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Sıfır Atık Belgesi de bu konudaki duyarlılığımızı göstermesi açısından bizim için büyük önem arz ediyor”. 

ECE Türkiye Hakkında 

Ekim 2000’de İstanbul’da kurulmuş olan ECE Türkiye, aktif olduğu 13 ülkede yönetmekte olduğu yaklaşık 200 alışveriş merkezi ile Avrupa sektör lideri olan Alman ECE’nin Türkiye iştirakidir. Bir yatırım ve hizmet firması olan ECE Türkiye, alışveriş merkezlerinin geliştirilmesi ile ilgili olarak mimari ve konsept planlama, proje yönetimi, kiralama, alışveriş merkez yönetimi, bütçeleme hizmetleri ile finansal ve hukuki hizmetlerin tümünü aynı çatı altında toplamaktadır. Bununla birlikte, ECE Türkiye, alışveriş merkezlerini bir platform olarak görmekte ve ortak çalışma alanları, sağlık ve kültür merkezleri, yeme-içme ve eğlence alanları veya marka showroom’ları gibi alışveriş harici branş ve fonksiyonları da entegre ederek bu kompleks yapıların çekim gücünü artırmaktadır. Türkiye’nin en prestijli alışveriş merkezlerinden olan İstanbul’daki MIPIM Ödülü sahibi Marmara Park, Aqua Florya, Axis İstanbul ve Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi, Ankara’da ANKAmall, Eskişehir’de Espark, Afyonkarahisar’daki Park Afyon, Bursa’daki Sur Yapı Marka ile Antalya’daki TerraCity ve Antalya Migros Alışveriş Merkezi, ECE Türkiye tarafından başarıyla yönetilmektedir. Türkiye’de 20, Avrupa’da ise 55 yıllık tecrübesi ile ECE, projeye özel sunduğu hizmetler, yenilikçi konseptler, güçlü mağaza ve marka karması, profesyonel yaklaşım ve uzmanlığı, müşteri odaklı stratejisi ve yüksek performans bilinirliği ile perakende sektörünün geleceğine yatırım yapmaktadır.

ECE Türkiye Tesisler Yönetimi Müdürü Hakan Kaya

Espark Alışveriş Merkezi’nin Teknik Müdürü Özgür Önpeker

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam