Y VE Z KUŞAĞI DAHA ÇOK SEYAHAT EDECEK « Mall&Motto

21 Ekim 2021 - 23:49

Y VE Z KUŞAĞI DAHA ÇOK SEYAHAT EDECEK

reklam
Y VE Z KUŞAĞI DAHA ÇOK SEYAHAT EDECEK
Son Güncelleme :

24 Ağustos 2021 - 18:56

77 views
reklam

KPMG, ABD’de tüketicinin nabzını tuttu. Aşılamanın yaygınlaşması ve yeniden açılmalarla birlikte ‘normal’e dönen tüketici, yine de evden çalışmak istiyor. Son üç ayda en çok harcamayı seyahat, eğlence ve giyime yapanların sayısı yüksek. Farklı deneyimler arayan Y ve Z kuşağının gözü seyahatlerde, eve bağlı harcamalar da artmaya devam edecek.

KPMG, pandeminin başından bu yana tüketicinin nabzını tutmaya devam ediyor. KPMG ABD ofisinin bin kişiyle yaptığı anketin ardından hazırlanan Tüketici Nabzı Yaz 2021 Raporu, evden çalışma, ekonomik beklentiler, kuşakların seyahat planları gibi konularda ne gibi değişimler yaşandığını ortaya koyuyor. 

Raporu değerlendiren KPMG Türkiye Tüketici Ürünleri ve Perakende Sektör Lideri Gökhan Kaçmaz, “Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesi, yeniden açılmalar ve yaygınlaşan aşılamayla birlikte tüketici iyimserliği güçleniyor. Ankete katılanların verdiği yanıtlara baktığımızda birçoğunun normale döndüğünü görüyoruz. Buna rağmen büyük çoğunluk haftanın önemli bir bölümünü evden çalışarak geçirmeyi bekliyor. Bu sebeple harcamalarının çok daha fazlasının eve bağlı olacağını söyleyebiliriz. Anket sonuçları pandeminin zirvesindeki kadar olmasa da tüketicinin çevrim içi harcamaya devam edeceğini de söylüyor. Pandeminin bir sonucu olarak başlayan ve şehir merkezlerinden daha küçük bölgelere göçün de geçici olacağı şaşırtıcı bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Araştırmanın öne çıkan bulguları şöyle:

  • Pandeminin zirve yaptığı Nisan 2020’deki anketten bu yana ilk kez, ekonominin bir yıldan kısa sürede normale döneceğine inananların sayısı arttı. Geçen yıl %14 olarak belirlenen oran %18’e çıktı. Ekonomideki toparlanmanın bir yıldan fazla süreceğine inananların oranı %44.
  • Katılımcıların %53’ü harcamaların bir yıl içinde toparlanacağına inanıyor. Aksini düşünenlerin sayısı da yavaş yavaş azalıyor. Harcamaların Covid-19 öncesi seviyelere döneceğine inanmayanların oranı ise %9.
  • Covid-19’un gelir üzerindeki etkisi de Nisan 2020’ye göre hafifledi. Katılımcıların %41’i gelirinin etkilendiğini söylerken, Nisan 2020’den bu yana istihdamı etkilenenlerin oranı %5’lik artışla %39 oldu. İşe dönenlerdeki artış ise %6.

Baby Boomers evde oturacak  

  • Restoranlar için beklenen yıllık harcamada %34, seyahat için %33 ve eğlence için %28 artış var. Tüketici artan sosyal aktivite beklentisiyle giyime ve dış görünüşlerine para harcamaya istekli olduklarını belirtiyor.
  • Sosyal aktivitelerdeki artış (seyahat etme, restoranlarda yemek yeme ve diğer sosyal etkinlikler) en çok Y (%39) ve Z kuşağı (%34) için belirgin. 2020 yazı ile karşılaştırıldığında Y kuşağının deneyimle ilgili etkinliklerin sıklığını artırması bekleniyor. X kuşağı ve Baby Boomers’ın sık seyahat etme olasılığı ise daha düşük. 

Temassız harcamaya devam

  • Son üç ayda toplam kategori harcamasında çevrim içi harcama en çok seyahat, eğlence ve giyimde yapıldı. %40’ın altında çevrim içi harcama yapılan kategoriler, tüketicinin şahsen deneyimlemek istediği mobilya, ev geliştirme oldu.
  • Anket sonucuna göre çevrim içi harcamalarda en büyük düşüş %6 ile gıdada. En fazla artışın elektronik ve eğlencede olması bekleniyor.
reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam