“HASAR GÖREN KÖYLERİN, ORMANLARIN YENİDEN HAYAT BULMASI İÇİN HER TÜRLÜ ÇALIŞMAYA HAZIRIZ” « Mall&Motto

18 Eylül 2021 - 21:59

“HASAR GÖREN KÖYLERİN, ORMANLARIN YENİDEN HAYAT BULMASI İÇİN HER TÜRLÜ ÇALIŞMAYA HAZIRIZ”

reklam
“HASAR GÖREN KÖYLERİN, ORMANLARIN YENİDEN HAYAT BULMASI İÇİN HER TÜRLÜ ÇALIŞMAYA HAZIRIZ”
Son Güncelleme :

03 Eylül 2021 - 15:19

51 views
reklam

Sizleri tanıyalım.

Ben İskender Turhan. MallMark Gayrimenkul Kiralama ve Yönetim Şirketi’nin yönetim ve kiralama hizmetlerini üstlendiği Novamall Manavgat Alışveriş Merkezi’nde genel müdür olarak, 4 yıldır görev yapmaktayım.

Yangın başladığında neredeydiniz? İlk tepkiniz ne oldu?

Yangın başladığında alışveriş merkezindeydim. Uzaktan dumanların geldiğini gördük. Dumanlar güney yönüne ilerliyordu. Bir saat içinde dumanların yaklaştığını gördük ki; bu şehir içinde Kavaklı Mahallesi’nde çıkan yangının dumanıydı. Kısa sürede duman tüm gökyüzünü kapladı. Yakın çevremizden yangının büyüklüğü hakkında bilgi aldık ve ekip olarak müdahale için bölgeye intikal ettik.

Yangın esnasında ekibinizde sakinliği nasıl sağladınız? Ekibinizde iş bölümünü nasıl yaptınız?

Yakında görülen dumanlardan sonra tüm ekip teyakkuza geçtik. Güvenlik, ilk yardım ve yangın ekiplerimize AVM çevresinde oluşabilecek risklere karşı hazırlıklı olunması talimatını verdik. Çok yakınımızda olan Kavaklı Mahallesi’ndeki yangına, ekip arkadaşlarımızla gidip, söndürme çalışmalarına elimizden geldiğince destek olduk. Biz oradayken, birden fazla noktada yangınların çıktığı haberini aldık. Yangınların boyutunu görünce sakin kalmak çok kolay olmadı ama soğukkanlı davranarak, çalışma arkadaşlarımızın mahalle ve köylerindeki durum hakkında bilgi aldık. Yangın bölgelerinde evleri olan çalışanlarımızın ailelerinin yanlarında olmalarını ivedilikle sağladık.

Ekibinizde yangından zarar gören arkadaşlarınız oldu mu?

Yangının ikinci gününde, gece bazı çalışanlarımızdan mesajlar aldık. Alevlerin kendilerine yaklaştığını ve işe gelemeyeceklerini söylüyorlardı. Biz de sabahın ilk ışıklarında ekipler halinde onların yanında olduk. Ailelerinin güvenli alanlara tahliyesini sağladık, evlerindeki değerli eşyaları taşımaya yardımcı olduk ve ev çevresinde su ile soğutma çalışmaları yaptık. Maalesef üç personelimizin evinde ciddi hasarlar oluştu. Kamu kurumlarının tespit çalışmaları sonrasında biz de kendilerine tamir, tadilat konusunda destek verdik.

Kamu, sivil ve özel kurumlar ile koordinasyonu nasıl yönettiniz?

İlk 2-3 gün herkes sahada yangın ile mücadele verdi. Bu aşamada belediye, kaymakamlık ve diğer kurumlar ile iletişim kurmakta zorluk çektik. Çünkü onlar da bizim gibi sahadaydılar. 3. gün belediye ve kaymakamlık yetkilileri ile iletişime geçtik. Türk Hava Kurumu, Türk Kızılay’ı personelleri ve gönüllüleriyle tanıştık. Her türlü yardıma hazır olduğumuzu yüz yüze görüşerek anlattık. Birbirimizin telefonlarını aldık ve ihtiyaçların hızlı şekilde tedarikini sağladık.

Alışveriş merkezinde bulunan mağazaların tepkisi nasıl oldu ve süreci nasıl yönettiniz?

Yangının 2. gününde kiracılarımızdan alışveriş merkezinin açılıp, açılmayacağı hakkında bilgi isteyenler oldu. Mağaza çalışanlarından bir kısmı işe gelememişti. Bizim de aynı şekilde işe gelemeyen çalışanlarımız oldu. Alışveriş merkezinin açık kalacağı ve gerektiğinde halkın tüm ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacağımız iş ortaklarımıza bildirildi.

Yangın bölgelerinde bulunan ihtiyaç sahiplerine Novamall Manavgat olarak nasıl destekler sağladınız?

Yangının hemen sonrasında İstanbul merkezli yönetim firmamız MallMark tarafından kriz masası oluşturuldu. Bu durum karşısında soğukkanlı hareket edilmesi hususunda merkez ofis çalışanlarımızın çok faydası oldu. Biz sahada iken doğru hamlelerin yapılması koordinasyon kriz masası tarafından sağlandı.

24 saat açık iletişim numarası ile yardım göndermek isteyen vatandaşlar ile köy ve mahalle muhtarları arasında köprü kurduk. İhtiyaçların doğru yerlere ulaşmasını sağladık.

Evi yanan aileleri alışveriş merkezinde ağırlayarak, ihtiyaçlarını direkt mağazalardan karşıladık. Collezione, Panço ve Penti mağazalarından bu konuda ciddi destekler aldık.

Yardım koordinasyon merkezlerinde kullanılmak üzere market ve taşıma arabası tedarik ettik. Bu süreçte yardım merkezlerinin fazlaca boş koli ihtiyacı oldu ve bunların tedarikini sağladık.

Saha çalışanlarının, özellikle itfaiyecilerin çamaşır ihtiyaçlarını karşıladık. Bursa Kapalı Çarşı’dan esnaf dostlarımızın gönderdiği çorap ve çamaşırları cesur itfaiyecilerimize teslim edilmesini sağladık.

Alışveriş merkezi girişine giysi kumbarası koyarak toplanan eşyaları yardım noktalarına teslim ettik.

Yangında evi hasar görmüş ailelerin çocuklarına oyuncaklar teslim ederek korku dolu gözlerinde küçük tebessümler sağladık.

Bu süreçte alışveriş merkezinde bulunan mağazalardan destek olmak isteyenleri sürece dahil edebildiniz mi? Koordinasyonu nasıl sağladınız?

Tüm kiracılarımızdan yapabilecekleri yardımlar hakkında ivedi dönüş yapmaları için talepte bulunduk ve aldığımız destekleri doğru adreslere ulaştırdık. Sahada çalışan itfaiye erlerine Özdilek, Kiğılı gibi firmalardan büyük destekler aldık.

Bütün kiracılarımız tıpkı bizim gibi bu afet karşısında çok hassas davrandılar. Her türlü yardıma ve desteğe hazır olduklarını bildirdiler.

Novamall Manavgat olarak yangının kontrol altına alınması sonrası izleyeceğiniz adımlar neler olacak? Planladığınız yardım kampanyaları var mıdır?

Kaymakamlık ve belediye ile eş güdümlü çalışmaya devam edeceğiz. Biz bu mercilere her türlü desteğe hazır olduğumuzu bildirmiş durumdayız. Muhtarlar ile iletişim halindeyiz ve hasar gören köylerin, ormanların yeniden hayat bulması için her türlü çalışmaya hazırız.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam