SORUMLULUK KİMDE « Mall&Motto

16 Ekim 2021 - 04:52

SORUMLULUK KİMDE

reklam
SORUMLULUK KİMDE
Son Güncelleme :

03 Eylül 2021 - 17:54

76 views
reklam

Yaşam boyu hayatımızda gerçekleşmiş, başımıza gelmiş bazı şeylerin bizim dışımızda olan şeyler yüzünden olduğunu söyleyerek ya da kaderimizin bize oynadığı oyundan dolayı yaşadığımızdan dem vurur dururuz. İşimizde mutlu olamamayı, aile düzensizliğimizi, başımıza gelen talihsizlikleri, aldığımız kiloyu, ruh halimizi, ağzımızdan çıkan sözlerin niteliğini bile nerdeyse dışarıdaki bir güçte ararız.

Dışarıda olanlar el birliği etmiş, bize karşı savaşmaktadır sözlerimize bakılırsa… Bazen, “Bu benim yüzümden değil, yüzünden oldu” cümlelerini o kadar söyleriz ki, artık kendi kontrolümüzü kaybetmişçesine başkalarına bahane bulur, bir nevi bir rahatlama içine gireriz.

Bu suçlayıcı ve ‘parmak dışarıda’ anlayışı çoğu zaman kendi hayatının sorumluluğunu almaktan uzak anlayışa sahip bireylerde görülebilir. Başına gelen olayların sorumluluğunu almamak için ya başını kuma gömmek zorundadır ya da başkalarını suçlamak en geçerli çözüm gibi görünür. Günün sonunda, aynı sorunlar döner dolaşır en sorumluluk almadığı yerden bireyi yeniden bulur ve yakalar.

Tekrar sil baştan yapmak Einstein’ın ünlü sözünü bize hatırlatır: “Aynı şeyleri tekrarlayarak farklı sonuçlar beklemek deliliktir.” Aynı şekilde başkalarında hatayı aramak, bizim dışımızda olan bir irade olması dolayısıyla da çözüme ulaşamamak oldukça doğal olur tüm bu gidişat sonunda. Bu durum kendini etkisiz hale getirmekle neredeyse eş değerdir. Kendi hayatının kontrolünü alamamak, aynı bakış açısıyla devam etmek, kişiyi çıkmaza sürükleyen bir süreci de beraberinde getirecektir.

Böyle durumlarda, “Bu sorunu neden yaşıyorum?” sorusu en sık aklımıza gelen, belki de en çok kullandığımız cümlelerden biri olmasına rağmen bizi çözüme götürmez. Bunun için, “Bu durumun içinden nasıl çıkabilirim?” sorusuna da çoğu kişinin zihni, “Zaten bilseydim çıkardım” gibi bir cevapla tepki verebilir. Peki zihne tekrar şunu sorabilir miyiz, “Bu durumdan çıkabilme yolunu bilseydin, bu ne olurdu?” Fena bir giriş sayılmaz. “Bu durumda bana yardımcı olabilecek, benim içinde bulunduğum durumu çözebilmem için mümkün olacak tüm konular nelerdir?”

Bu soruyu düzenli aralıklarla kendinize sorduğunuzda, durumun olasılıkları karanlıkta ışıyan ateş böcekleri gibi zihnimizde bir bir yanmaya başlayacaktır. Siz birer birer aklınıza gelen sessiz olasılık yağmuruyla buluştukça aslında aradığınız cevapların sizin dışınızda bir yerlerde olmadığını daha net görebileceksiniz. Bu döngü sizde yeni kapılar açtıkça zamanla dışarıya daha az başvurur, kendi yaşadıklarının sorumluluğunu en sık kendiniz almaya başlamış olursunuz. Bu da kendinizi hem etkisiz, eylemsiz hissettiren düşüncelerden sıyrılmanızı hem de efektif, etkili çözümlerle hayatınızın kontrolünü elinize alabileceğinizi fark etmenizi sağlar. Özgür irademizin lokomotif görevi görmesi de işte bu düşüncelerin hayata geçmesiyle başarılı olacaktır. Sorumlulukları alacağınız nice bireysel başarılar sizlerle olsun.

Hepinize iyi haftalar…

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam