TOYDEMİR: PANDEMİ DÖNEMİNDE KODLARI DOĞRU OKUYARAK BÜYÜK TECRÜBELER KAZANDIK « Mall&Motto

18 Eylül 2021 - 21:51

TOYDEMİR: PANDEMİ DÖNEMİNDE KODLARI DOĞRU OKUYARAK BÜYÜK TECRÜBELER KAZANDIK

reklam
TOYDEMİR: PANDEMİ DÖNEMİNDE KODLARI DOĞRU OKUYARAK BÜYÜK TECRÜBELER KAZANDIK
Son Güncelleme :

13 Eylül 2021 - 16:00

39 views
reklam

Türkiye’de AVM yönetimi konusunda en tecrübeli isimler arasında yer alan Necati Ufuk Toydemir pandemi dönemindeki kazanımlar hakkında açıklamalarda bulundu. Necati Ufuk Toydemir Türkiye’de AVM yönetimi konusunda en tecrübeli isimler arasında yer alıyor. Meslek hayatında 17 yılda 4 kentte 6 alışveriş merkezinin genel müdürlüğünü üstlenirken, bunların üçünün açılışını gerçekleştiren, Türkiye, Özbekistan ve İran’da bulunan pek çok alışveriş merkezinin yönetimini koordine eden Toydemir; Türkiye’de gayrimenkul geliştirme, kiralama ve yönetimi alanında öncü firmalardan ENS danışmanlık bünyesinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük alışveriş merkezi olan Ceylan Karavil Park Alışveriş Merkezi’nin genel müdürlüğü görevini yürütmekte.

“Pandemi döneminde sektör olarak büyük tecrübeler kazandık”

“2020 yılının mart ayında etkisini göstermeye başlayan pandemi döneminde sektör olarak büyük tecrübeler kazandık. Bu dönemde sadece alışveriş alışkanlıklarında değil, sosyal hayatımızda ve yaşantımızda da değişimler meydana geldi ve hep birlikte bu değişimlere hızlı bir şekilde uyum sağladık ve süreç içerisinde de sağlamaya devam edeceğiz. Bu uyumu sağlarken de hem iş yapış şekillerimizi hem de standartlarımızı geliştirdik ve bu gelişimle orantılı olarak değiştirdik. Ancak bu uyum, gelişim süreci bitti, artık gelişim ve değişim süreçleri tamamlanmıştır şeklinde bir yanılgıya düşmememiz gerekiyor. Uyumlanma ve gelişim ve devamlı hayatımızda olmaya devam edecek. İçerisinden geçmeye devam ettiğimiz pandemi döneminde gerek sektörel bazda gerekse sosyal hayatta yaşanan değişimlerin kodlarını iyi okumamız, analiz etmemiz ve bu kodlara göre değişimleri yapmamız ve uyumlanmamız son derece önem kazanmıştır.”

“Değişimin kodlarını doğru okuyarak enerji ve emek harcayacağız”

“Bizler alışveriş merkezleri olarak değişen rekabet koşulları ve tüketici alışkanlıklarını yakından takip ederek, değişimlerin kodlarını doğru okuyarak yatırımlarımızın değerini koruyarak her geçen gün koruduğumuz değerin üzerine değeri artırmak için her zamankinden daha fazla enerji ve emek harcamak zorundayız.”

“Alışveriş merkezlerimiz ile ziyaretçilerimiz arasındaki bağı güçlendireceğiz”

“Bu dönemde üzerinde en çok duracağımız konulardan biri alışveriş merkezlerimiz ile ziyaretçilerimiz arasında kuracağımız bağ ve bu bağın güçlendirilmesi konusunda yapacağımız çalışmalar olacaktır. Bu bağı kurarken de ziyaretçilerimize yaşatacağımız deneyimler ve bu deneyimlerin yönetimi konusunda her zamankinden çok daha fazla çalışacağız. Bu çalışmalarımız esnasında ziyaretçilerimizin değişen alışveriş alışkanlıklarını, beklentilerini, ihtiyaçlarını çok iyi analiz edip, tüm bu konularda tatmin edici cevaplar verecek yöntemler ve uygulamalar geliştireceğiz. Bu yöntemler ve uygulamalar için üzerinde çalışılmış ciddi yatırımlarda yapmamız gerekecektir. Bu çalışmalar sonucunda önümüzdeki günlerde ziyaretçilerimizi kişileştirdiğimiz ve ödüllendirdiğimiz pek çok projeyi de daha fazla göreceğimizi düşünüyorum.”

“Güvenli ve sağlıklı alanlar oluşturma konusunda da çalışmalar devam edecek”

“Tüm bu çalışmaların yanında günümüzün artık gerekliliği olan güvenli ve sağlıklı alanlar oluşturma konusunda da çalışmalar bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da bu konuda göstermiş olduğumuz hassasiyetten hiç ödün vermeden aynı tempoda ve aynı özveride devam edecektir.

Ve günün sonunda alışveriş merkezlerimizin net operasyon gelirinin korunması ve artırılması yönünde inovatif çözümler oluşturarak projelerimizin mali açıdan da başarısı için çalışmaya devam edecektir. Bu çalışmalarda öncelikle ortak giderlerin minimize olarak devam ettirilmesi, gelirlerimizin ise maksimum seviyeye çıkarılması konusunda hassas değerlendirmeler yapılacaktır.”

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam