TRENDLERİ TAKİP ETMEK İLK OLARAK KENDİ SEKTÖRÜMÜZ VE FARKLI SEKTÖRLERDE NELER OLUP BİTTİĞİNE HAKİM OLMAMIZI SAĞLIYOR « Mall&Motto

1 Aralık 2022 - 23:25

TRENDLERİ TAKİP ETMEK İLK OLARAK KENDİ SEKTÖRÜMÜZ VE FARKLI SEKTÖRLERDE NELER OLUP BİTTİĞİNE HAKİM OLMAMIZI SAĞLIYOR

reklam
TRENDLERİ TAKİP ETMEK İLK OLARAK KENDİ SEKTÖRÜMÜZ VE FARKLI SEKTÖRLERDE NELER OLUP BİTTİĞİNE HAKİM OLMAMIZI SAĞLIYOR
Son Güncelleme :

30 Kasım 2021 - 13:37

370 views
reklam
  1. Sizi yakından tanıyabilir miyiz?

İsmim Farid Jafarzade, Bakü doğumluyum, Azerbaycanlıyım. Spor tutkusu olan biriyim. Lise eğitimimi Bakü’de tamamlayıp, Ege Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü okudum. Kariyerimin dönüm noktalarından biri Akdeniz Üniversitesi İç Mimarlık ile devam etmek oldu. Eğitim alırken aynı zamanda proje teklifleri alıyordum ve bu doğrultuda mezun olduktan sonra Antalya’ da ofis açmaya karar verdim. İç mekan anahtar teslim ve projelendirme ile birçok tasarıma imza attım. Yalnızca Türkiye’ de değil ulusal anlamda proje teklifleri almaya başladım tek bir mimar olarak işe koyulduğum bu yolda Türkçe, Rusça, İngilizce, Azerice dillerine sahip olmam bana büyük avantajlar sağladı hem eğitim hayatımda hem iş hayatımda. Jafarzade serüveni özetle bu şekilde başladı.

  • Çalışmalarınızda önem verdiğiniz şeyler nelerdir?

Disiplin konusunda çok titizim ve projelerde kaliteli malzemeyi kusursuz işçilik ile birleştirmek benim için önemli. Kişiye özel tasarımın fonksiyonel ve zamansız olması büyük önem taşıyor. Güven, müşterilerin bizimle çalışmasını sağlayan kilit değerdir. Karşılıklı olarak bu değerleri sağlayan -projeyi zamanında teslim etme, gelişmelerden haberdar etme – bunu sağlayabilmek adına iş başlangıcında sözleşme imzalanır böylelikle hem müşteri hakları hem de şirket haklarını bu çerçevede koruyarak ilerletmiş oluruz.

  • Trendleri nasıl takip ediyorsunuz yoksa kendi trendinizi mi yaratmak istiyorsunuz?

Trendleri takip etmek ilk olarak kendi sektörümüz ve farklı sektörlerde neler olup bittiğine hakim olmamızı sağlıyor. Trendleri takip etmek aynı zamanda müşterinizin beklentilerini karşılamak konusunda da önemli bir rol üstleniyor. Trendlerin hangi tasarıma çözüm olacağı ve ne gibi fayda sağlayacağı sorusuna cevap olarak kullanmamayı tercih ederim. Trendleri 4 unsura göre nitelendirebilirim; Makro, Mikro, Tüketici, Endüstri trendleri. Trendleri takip ederken dijital platformlardan oldukça faydalandığımızı söylemek mümkün beraberinde ulusal dergiler, makaleler bunlara eşlik etmekte. “Trend” kelimesine “eğilim” anlamı olarak bakarsak, bunu zaten gerçekleştirmekteyiz. Daha da geniş bir kitle için seri üretim gerekir şu an için kişiye özel tasarım yapmaktan memnunuz.

  • Bir evde olmazsa olmaz detaylar nelerdir?

Ev sahiplerine uygun bir yaşam alanı düzenlenmiş olması en olmazsa olmaz kilit değerdir. Çünkü her şey buna göre şekil alır. Evdeki mobilyalardan, duvar boyasına, aydınlatmadan aynalara kadar tüm detaylar yaşam alanına sahip bireyler için olmalı. Örneğin; biz öğlen uykusunda ışık alan bir alanda uyuyamayan bir çocuğun veya bireyin odasına ışığı geçirmeyen bir perde tercihi yaparsak bu doğru seçim önemli bir detay olmuş olur. Kişiye özel ve fonksiyonel tüm detaylar olmazsa olmazdır.

  • Tasarım aşamasında ilham aldığınız kişiler var mıdır?

İç mimari başlıca mekana kişiye özel tasarımın mesleki yansımasıdır. Müşterilerin ihtiyaçlarına cevap vermesini öncelikli tutarak birebir tasarımları değil de daha çok geçmişte yaşamış ve yaşamakta olan birçok ünlü mimarın sürdürülebilir ve kullanılan malzemenin özellikleri ve kullanılabilirliği açısından tasarımlarını incelemekten keyif alırım. Zaman karşısında güncelliğini yitirmeyen eşssiz tasarımlar araştırmaktan ve plan yapmaktan geçer isim vermek yerine çok değerli ve dünyaca bilinen mimarları okumaktan ve tasarımlarını incelemekten keyif alırım.

  • Müşterilerinizin brieflerini dinlerken yarım kalan detayları nasıl tamamlıyorsunuz?

Zaten bizlerle iletişime geçen müşterilerimiz her şeye hakim ve tam olarak ne istediğini bilen bu doğrultuda tasarıma ihtiyaç duymuş bir kitle değil. Eğer öyle olsaydı her müşterinin mimari  deneyimi olması gerekirdi. Müşteriye yaptığımız sunumlar doğrultusunda nelerden hoşlandığını ve ne istediğini bilen müşteri. Gerçekleştirdiğimiz sunumlarda projelerimizi görüp müşteriler bizi seçiyor ve beğenip beğenmedikleri detaylar üzerinden başlanıyor iyi bir plan, ekip çalışması ve deneyimlerimiz sonucunda güzel memnun edici tasarımlara başlıyoruz.

  • 2022 trendleri nelerdir?

Uzun ömürlülüğü ve zamansızlığı ile doğal malzemeler arasında olan ahşap 2022 trend listesinin başında yer almakta, masalarda, sehpalarda, mutfak dolaplarında… Görmeye devam edeceğiz.

Siyah nesneler ve vurgular, 2022’ de göreceğimiz popüler ev trendi. Minimalist alanlara kenar ve derinlik katmanın harika yolu mekanların ana ögeleri için nötr renkler trend olup aydınlatmalar, sehpalar, tv ünitelerinde siyah ön planda olacak.

Salgın, evi bir sığınak olarak kabullenme gerçeği ile yüzleşmemize neden oldu. Bir alanı farklı etkinliklere dönüştürebileceğimiz ve şekillendirebilecek çok yönlü nesneler alanlara talepler artarak devam edip trendliğini koruyacağına inanıyorum. Katlanabilir ve alan yeterliliğine göre dizayn edilmiş mobilyalar, bahçe ve temiz hava alanına dönüşebilen alanlar gibi.

Bakır, toprak tonlarında metallle karıştırılmış derin ve lüks hisler yaratan tasarımlar sehpalarda, sandalyelerde vb. işlenilmiş metalleri 2022 nesnelerinde dekorlarında görmek fazlasıyla mümkün. Her alanda çağdaş unsur olarak kalıcılığını sürdürecektir.

Cesur, ağır mermerlerin tasarım dünyasına girdiğini ve çok uzun süre kaldığını görmekteyiz. Kaba, sağlam ve dinamik levha halinde mermerler yoğun bir şekilde iç tasarıma dahil edileceğini gözlemleyeceğiz ve kullanacağız. Çok fazla mermerle asla yanlış olmaz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam