TÜKETİCİYE DAİR YENİ DÜZENLEMELER… « Mall&Motto

1 Ekim 2022 - 10:25

TÜKETİCİYE DAİR YENİ DÜZENLEMELER…

reklam
TÜKETİCİYE DAİR YENİ DÜZENLEMELER…
Son Güncelleme :

08 Ağustos 2022 - 12:33

74 views
reklam

KISIM II

Av. Gonca Tekeli

Bir önceki yazımda 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da, 1 Nisan 2022 tarihinde 7392 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (“7392 sayılı Kanun”) ile yapılan önemli birtakım değişikliklerden bahsetmiş, Tüketici Kredi Sözleşmeleri ile Mesafeli Satış Sözleşmeleri açısından genel hatları ile bilgi vermeye çalışmıştım. Bu yazımda da 7392 sayılı Kanun ile değiştirilen diğer önemli konu başlıklarına değinmeye çalışacağım.

Özellikle yaz aylarının gelmesi ile birlikte karşımıza çıkan bir kavram olan Devremülk&Devre tatil Sözleşmeleri konusu 7392 sayılı Kanun ile yeniden düzenlenmiştir.

Devre tatil hakları açısından, “634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun sekizinci bölümü hükümleri kapsamında kurulan devre mülk hakkı veren sözleşmeler hariç olmak üzere, tüketicilerle mülkiyet payına bağlı ayni hak sağlayan devre tatil sözleşmesi kurulamaz. Kooperatif veya ticaret şirketi ortaklığı ya da dernek veya vakıf üyeliği suretiyle devre tatil hakkı tanınamaz. Devre tatile konu mal üzerinde ayni hak sahibi olmayanlar devre tatil satışı yapamaz” düzenlemesi getirilerek devre tatil sözleşmesinin kurulumu yönünden ciddi kısıtlamalar getirilerek tüketicinin mağduriyetinin önüne geçmek hedeflenmiş, bu yasağa rağmen, tüketiciden herhangi bir bedel alınması durumunda ise alınan bedelin tüketiciye derhâl iade edileceği hüküm altına alınmıştır. Ayrıca bu şekilde yasağa aykırı yapılan ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belge tüketici yönünden geçersiz olacaktır.

Devre mülk ve devre tatil hakkı veren sözleşmeler için ön ödemeli sözleşme kurulması yasaklanmıştır. Yine ayrıca devre mülk hakkı veren sözleşmeler hariç olmak üzere, devre tatil sözleşmelerinin en fazla on yıllık bir süre için kurulabileceği düzenlenmiştir.

Tüketici devre tatil hakkını belirli bir dönem için kullanmayacağını en az 90 gün önceden satıcıya bildirdiği taktirde, tüketici artık devre tatil hakkını kullanmadığı için bedel ödeme yükümlülüğünden kurtulacaktır.

7392 sayılı Kanun ile getirilen en önemli değişikliklerden birisi de ön ödemeli konut satışında devir veya teslim süresinin sözleşme tarihinden itibaren 48 ayı geçemeyecek şekilde uzatılması olmuştur. Bu şekilde 36 aylık teslim süresi 48 aya çıkarılmıştır.

Yine günlük hayatımızda sıklıkla yaşadığımız ürün satışı sonrası hizmetlere dair de birtakım önemli düzenlemeler 7392 sayılı Kanun’da yer almaktadır.

Son düzenlemeler ile artık tüm yetkili servis istasyonlarına ilişkin bilgilerin kayıt altına alınması ve Bakanlıkça oluşturulan “Servis Bilgi Sistemi”ne kaydedilmesi zorunlu hale getirilmiştir.

Yetkili servis ve özel servis ayrımının tüketici nezdinde yanlış bir algı yaratmasını bertaraf etmek adına, herhangi bir üretici veya ithalatçıya bağlı olmayan servislerin isimlerinde “özel servis” ibaresinin kullanılması zorunluluğu getirilmiş ve bu servis istasyonlarının, her türlü mecrada ve faaliyetlerinde kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde “özel servis” ibaresini kullanması zorunlu kılınmıştır.

Garanti süresi bittikten sonra Bakanlıkça belirlenen kullanım ömrü süresince mala ilişkin satış sonrası hizmetin üretici veya ithalatçı tarafından sağlanmaması hâlinde tüketici bundan kaynaklı zararının tazminini artık talep edebilecektir.

Tüm bu ve diğer getirilen değişiklikler ile mevcut düzenlemelere uyulmamasının ise ceza oranlarında nitelikli miktarlarda artış sağlanmıştır.

Son değişiklikler ile 2022 yılı için tüketici hakem heyetlerinin görevli olduğu uyuşmazlıkların üst sınırı 15.430 TL’den 30.000 TL’ye çıkarılmıştır. Yani Tüketiciler 30.000 TL ve altındaki miktarlarda sorunlarını Tüketici hakem heyeti ile çözmeye çalışacak, bu tutarın üzerindeki uyuşmazlıklarda ise dava yoluna (öncelikle dava şartı olan arabuluculuk sürecini tamamladıktan sonra) gidecektir.

Tüketicinin yerleşim yerinde veya tüketicinin işlemi yaptığı yerde tüketici hakem heyeti bulunmaması halinde ilgili yerin kaymakamlıklarına başvurular yapılabilecektir. Tüketimin her iki tarafı açısından da sağlıklı işleyen bir sistemin varlığı için dileriz yeni düzenlemeler olumlu sonuçlar doğuracaktır.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam