MİSAFİRLERİMİZ KAHVE HARİCİNDE HEM YİYECEK HEM DE FAZLASIYLA PAKET KAHVE SATIN ALIMI YAPIYOR VE BİZİ TERCİH EDİYOR « Mall&Motto

22 Mart 2023 - 03:45

MİSAFİRLERİMİZ KAHVE HARİCİNDE HEM YİYECEK HEM DE FAZLASIYLA PAKET KAHVE SATIN ALIMI YAPIYOR VE BİZİ TERCİH EDİYOR

reklam
MİSAFİRLERİMİZ KAHVE HARİCİNDE HEM YİYECEK HEM DE FAZLASIYLA PAKET KAHVE SATIN ALIMI YAPIYOR VE BİZİ TERCİH EDİYOR
Son Güncelleme :

23 Aralık 2022 - 11:29

100 views
reklam

Ayhan Kap
Ülke Müdürü

2022 yılının genel bir değerlendirmesini yapar mısınız?

2022 yılı, büyüme ve marka algısı bakımından beklentilerimizin üzerinde geçti.

Mağazalara günlük giriş sayısı, Macro Marketler ve Online kanallarda paket kahve satışlarımız pazara yeni giren bir marka için oldukça memnun ediciydi.

Bu anlamda değerlendirdiğimiz diğer bir kriter ise, fiş ortalamamızın rakip firmalara göre oldukça yüksek olması oldu.

Bu da gösteriyor ki, misafirlerimiz kahve haricinde; hem yiyecek hem de fazlasıyla paket kahve satın alımı yapıyor ve bizi tercih ediyor.

Bu satın almaları değerlendirdiğimizde ise ortaya son derece net bir tablo çıkıyor…

Paket kahve oranı, zincir kahve markalarında %2 civarındayken Juan Valdez’de bu rakam %6’ya ulaştı, bu da kahvelerimizin ne kadar ilgi gördüğünün göstergesi oluyor.
Hal böyle olunca, yeni bir marka olmamıza rağmen çok ciddi bayilik talepleri geliyor ve bu durum elbette markayı talep edilen bir noktaya taşıyor.

Pandemi öncesi değerlere sizce dönüldü mü ? Bu konuda ki öngörülerinizi paylaşırmısınız ?

Juan Valdez pandemiden önce Türkiye’de yoktu fakat rakiplerimizden aldığımız yorumlar ve olması gereken rakamları analiz ettiğimizde, kovid öncesi verimliliğe ulaştığını söyleyebilirim. Hatta Restaurant fiyatlarının yüksek olmasından dolayı, hatırı sayılır bir tüketici sayısının da günlük yemek öğünlerinden kahvecilere kaymış olduğunu gözlemliyoruz.

2023 yılı hedefleriniz nelerdir?

2022 yılının Aralık ayı sonuna açılacak toplam 10 Juan Valdez mağaza sayımızı, 2023 yılında 40 ve hatta daha üstüne çıkarmak, paket kahve satış kanallarımızı ve verimliliğini artırmak; daha fazla üst düzey etkinliklerde yer almak öncelikli hedeflerimiz arasında.

Yine 2023 yılında portföyümüze katacağımız Fogo De Chao markasının da ilk şubesini hayata geçirmek bizim için son derece önemli.

Yukarıda bahsettiğim yatırımları hayata geçirerek; perakende ve yeme – içme alanında Türkiye’deki öncü firmalardan biri haline gelmek istiyoruz.

Enflasyonist ortamda ciro ve harcama kalemlerinin paralel artışı yatırımcı ve kiracıları sizce nasıl etkileyecek?

Enflasyonist ortam, yatırımcıları negatif yönde fazlasıyla etkilese de; Honest Holding olarak, iş planlarımızı ve bütçelerimizi uzun vade ve değişken maliyetlere göre yaptığımız için bizleri fazla etkilemeyecektir.

Ancak genelleme yapmak gerekirse, özellikle kira oranları %15’ten neredeyse %25-30 seviyelerine yaklaştı ve bu oranlar özellikle kahve zinciri için sürdürebilir bir maliyet olmaktan çıktı.

Diğer zorlayan ana faktörler ise, devamlı artan ürün maliyetleri, işçi maliyetleri ve dünyadaki lojistik maliyetleri olarak kayda geçti.

Bunlara rağmen ufak da olsa pozitif olan bir taraf, tüketici artık her iki ayda bir zam gelmesine alışmış durumda, dolayısıyla bu da önümüzü bir nebze de olsa görmemize yardımcı oluyor diyebiliriz

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam