OSES ÇİĞ KÖFTE, YILLARDIR GIDA SEKTÖRÜNDE ÇİĞ KÖFTE MUTFAĞINI ÖNE ÇIKARAN, HER SOFRAYA GİRMESİNİ SAĞLAYAN MARKA OLMUŞTUR « Mall&Motto

22 Mart 2023 - 02:35

OSES ÇİĞ KÖFTE, YILLARDIR GIDA SEKTÖRÜNDE ÇİĞ KÖFTE MUTFAĞINI ÖNE ÇIKARAN, HER SOFRAYA GİRMESİNİ SAĞLAYAN MARKA OLMUŞTUR

reklam
OSES ÇİĞ KÖFTE, YILLARDIR GIDA SEKTÖRÜNDE ÇİĞ KÖFTE MUTFAĞINI ÖNE ÇIKARAN, HER SOFRAYA GİRMESİNİ SAĞLAYAN MARKA OLMUŞTUR
Son Güncelleme :

23 Aralık 2022 - 11:23

98 views
reklam

Osman Yaşar
OSES Çiğ Köfte Yönetim Kurulu Başkanı

2022 yılının genel bir değerlendirmesini yapar mısınız?

2022 yılı; pandeminin olumsuz getirileri, ekonomik dalgalanmalar, savaş vs. gibi sebeplerden dolayı tüm sektörler için hareketli geçti ve geçmeye devam ediyor. Bu hareketlilikler kimi sektörlerde kriz ortamı yaratırken kimi sektörlerde olumlu gelişmeleri de beraberinde getirdi.

Markamız özelinde konuşacak olursak; kur hareketliliğinden ve zaman zaman ham madde tedariğinde yaşanan sıkıntılardan kaynaklı sürecimizin zorlaştığı durumlar oldu. Burada iş ortaklarımızla ve tedarikçilerimizle yapmış olduğumuz başarılı girişimler ve kur hareketliliğine karşı geliştirdiğimiz ekonomik planlamalar, süreci en yumuşak bir şekilde geçirmemizi sağladı.

OSES Çiğ Köfte, yıllardır gıda sektöründe çiğ köfte mutfağını öne çıkaran, her sofraya girmesini sağlayan marka olmuştur. 2022 yılında da bunu devam ettirerek ve hatta üstüne koyarak öncülüğünü hissettirdi. Sektörde yapmış olduğumuz dijital ve inovatif çalışmalar, üretimden dağıtıma belirlemiş olduğumuz misyon ve vizyon, içinde bulunduğumuz yılı daha keyifli bir hale getirdi.

Pandemi öncesi değerlere sizce dönüldü mü? Bu konudaki öngörülerinizi paylaşır mısınız?

Dönüldüğünü söylemek zor tabi. Pandemi tüm dünyayı etkileyen ve her anlamda ciddi zararlara yol açan bir etken oldu. Tüm insanlık pandemiyle birlikte alışılmadık bir dönemden geçti ve birçok alışkanlık değişti bu yüzden pandemi öncesi değerlere döndüğümüzü söyleyemeyiz.

Değişen alışkanlıklardan en çok etkilenen sektörlerden biri gıda sektörü oldu. COVID-19 salgınının tüketici davranışlarını önemli ölçüde değiştirmesine ve sektörün yeniden şekillenmesine yol açmıştır. Pandemi süreci ve sonrasında; tüketiciler, hijyen konusuna odaklanmış, daha temizdir düşüncesi ile, müşteri talepleri zincir ve tanınan gıda işletmelerine doğru yönelmiş, hazır/el değmeden hazırlanan ürün tercihleri artış göstermiş ve dışarıda yemek yeme tercihleri değişerek onun yerine eve servis hizmetleri artış göstermiştir. Mağaza içlerinde ne kadar tedbir alınıp dikkat edilse de, alışveriş biçimi, gel-al müşteriden online satış sistemlerine ciddi boyutta kaydı. Pandemi bitiminde de bu alışkanlığın devam ettiğini görüyoruz.

2023 yılı hedefleriniz nelerdir ?

1993’ten beri her gün yaptıklarımıza yenilerine ekleyerek bu yolda ilerliyoruz. Her firma gibi bizim de, yıllık planlamalarımız, belirlediğimiz hedefler var. 2022 yılı içerisinde de kendimize belirlediğimiz birçok hedefi gerçekleştirerek yeni bir yıla giriyoruz.

OSES Çiğ Köfte olarak Türkiye’nin ve Dünya’nın birçok noktasında binlerce satış noktamızla tüketicilerimizle buluşuyoruz. Büyükşehirlerdeki bayi ağımız ve verimliliğimizi Anadolu’nun her bir köşesine ulaştırmak her sene olduğu gibi bu sene de hedeflerimiz arasında olacak. Bayi ağımıza ek olarak, mevcutta bulunan İstanbul genel merkezimiz, Avrupa’da ve Türkiye’nin 11 farklı bölgesinde bulunan üretim tesislerimiz, distribütörlerimize ek olarak, Türkiye’nin farklı illerinde ve farklı ülkelerde üretim tesisi sayılarımızı arttırmak da bu hedeflerin arasında yer alıyor. Avrupa’daki bayi sayımızı ikiye katlayarak, diğer kıtalara OSES lezzetini ve kurumsallığını ulaştıracağız.

2022 yılı içerisinde yoğun bir şekilde devam ettirdiğimiz reklam faaliyetlerimizi, 2023 yılında da hem geleneksel mecralar hem de dijital mecralarda yer alarak değerli tüketicilerimizle buluşacağız.

Enflasyonist ortamda ciro ve harcama kalemlerinin paralel artışı yatırımcı ve kiracıları sizce nasıl etkileyecek ?

Enflasyonist ortam mutlaka hem yatırımcıyı hem de kiracıyı olumsuz etkileyecektir. Hepimizin bildiği gibi, enflasyon oranı arttıkça, yatırımın gerçekleştirilmesi ve sermaye mallarının satın alınması için gerekli olan paranın tutarı artacağından, yatırımın maliyeti artacaktır. Bu durum da yatırım kararlarını ve yatırımcıyı olumsuz etkileyecektir. Bu etkilenmeden kiracılar da payını alacaktır.

Enflasyon paranın alım gücünü düşürdüğü için birikimlerinizin değerinde de düşüş yaşanacaktır. Özellikle bu durum TL cinsinden nakit parada fark edilir. Yani yatırımcının sermayesi doğru bir yatırımda kullanılmadığı sürece gün geçtikçe eriyecektir. Bir yatırımda kullanılan para süreç içerisinde yine eriyerek yatırımcıyı zor durumda bırakacaktır.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam