LORİS PARFÜM’DEN GLOBAL BAŞARI: 17 YILDA 40 ÜLKEYE YAYILDI « Mall&Motto

24 Şubat 2024 - 15:25

LORİS PARFÜM’DEN GLOBAL BAŞARI: 17 YILDA 40 ÜLKEYE YAYILDI

reklam
LORİS PARFÜM’DEN GLOBAL BAŞARI: 17 YILDA 40 ÜLKEYE YAYILDI
Son Güncelleme :

19 Eylül 2023 - 13:32

175 views
reklam

LORIS Parfüm markasının kuruluşu hakkında bilgi alabilir miyiz?

LORİS Parfüm olarak 2006 yılında kurulduk ve 2011 yılında LORİS adıyla markalaştık. Türkiye’ye katma değer sağlamak için çıktığımız bu yolculukta 17 yıldır Gebze’de bulunan 5 bin m2’lik üretim tesisimizde parfüm, oda kokusu, vücut losyonu ve spreyleri, kolonya kategorilerinde ürün geliştiriyoruz. 500’ü aşkın ürünümüzü Türkiye’de geçerli olan tüm üretim standartlarında; Avrupa Birliği ve GMP Standartlarına (İyi Üretim Uygulamaları) uygun biçimde üretiyor, ürünlerimizde Uluslararası Esans Birliği IFRA standartlarına uygun hammaddeler kullanıyoruz. Her sezon portföyümüze yeni ürünler ekleyerek, farklı zevklere hitap etmeyi ve tüketicilerimizin beklentilerine yanıt verecek bir ürün zenginliği yaratmayı hedefliyoruz.

Kaç şubeniz var Türkiye’de ve yurtdışında kaç şubeniz bulunuyor?

Türkiye’de 250, yurt dışında ise 300’den fazla şube ile hizmet veriyoruz. İngiltere, Özbekistan, Çin, Almanya gibi birçok ülkede mağazamız mevcut. Ayrıca bu yıl Dubai’deki zincir mağazalara özel ürünler vermeye başladık.

Kaç kişiye istihdam sağlıyorsunuz?

Yaklaşık 500 mağazamızda 3 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Çalışanlarımızın %70’i kadınlardan oluşuyor. 2022 yılında yaşadığımız %30 büyüme ile istihdamda çok ciddi bir artış yaşadık. Büyümemizi sürdürerek daha fazla kişiye istihdam sağlamak hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Kaç ülkeye ihracat gerçekleştiriyorsunuz?

Afganistan, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Bulgaristan, Çin, Fas, Filistin ve Gana başta olmak üzere 40 ülkeye ihracatımız bulunuyor. İlerleyen dönemde daha fazla pazara dahil olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bazı noktalarda direkt kendimiz yer alırken bazı ülkelerde franchise olarak çalışıyoruz. Özellikle Avrupa’da dağıtım ve mağaza ağımızı geliştirmek hedefimizlerimiz arasında. Bunun yanında Rusya, Ortadoğu ve Afrika pazarlarına yönelik büyüme hedeflerimiz bulunuyor.

Bu yıl için gündeminizde neler bulunuyor?

Şu anda en büyük gündemimiz Gebze’de açılacak olan genel merkezimiz. Yaklaşık 10 bin m2’lik devasa bir Genel Merkez kuruyoruz. 2024’ün ilk yarısında biteceğini öngördüğümüz merkezimizde bizi en çok heyecanlandıran Ar-Ge bölümü. İçerisinde, çok gelişmiş bir Ar-Ge operasyon bölümü bulunacak olan bu bölümle daha inovatif ve kullanıcı talebine uygun ürünler geliştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca bu yıl içerisinde 15 yeni parfüm çıkarmayı hedefliyoruz. Büyümemize ve yenilikçi yaklaşımımızı geliştirmemize yardımcı olacak bu yeni ürünlerimiz için çok heyecanlıyız. Yurt dışı yatırımlarına da hız kesmeden devam ediyoruz. Avrupa ve Afrika’da mağazalaşma sürecine hız verdik, son bir ayda Almanya’da 3 mağaza açarken, Sidney, Londra ve Miami gibi önemli şehirlerde yıl sonuna kadar 50 mağaza açmayı planlıyoruz. Bunun yanı sıra yıl sonuna kadar Türkiye’de 50 mağaza açma hedefimiz var. Yine yurt dışı pazarında Ortadoğu ve İngiltere’de yeni mağazalar açmayı ve seneyi %30’luk bir büyüme ile kapatmayı hedefliyoruz.

Ürünlerinizi geliştirirken nasıl bir strateji izliyorsunuz?

LORİS Parfüm olarak, bu konuda en büyük desteği Ar-Ge merkezimizden alıyoruz. Kalite ve sağlık odaklı Ar-Ge ekibimizle birlikte en yeni ve modern teknolojik gelişmelere sahip tesisimizde GMP standartlarında bilimsel yöntemlerle ve büyük bir dikkat ve titizlikle ürünlerimizi geliştiriyoruz.

Rakiplerinizden sizi ayıran özellikler nelerdir?

Özgün ve benzersiz koku kompozisyonlarımızın bizi rakiplerimizden ayıran en büyük özelliğimiz olduğunu düşünüyorum. Uzmanlarımız tarafından özenle oluşturulan nota kompozisyonları ile kullanıcılarımıza özgün ve benzersiz bir koku deneyimi sunuyoruz. Bunu yanı sıra özenle seçilmiş hammaddeler kullanıyoruz ve bu da uzun süre dayanıklılık sağlıyor. Öte yandan inovasyon ve trendlere de uyum sağlamak için Ar-Ge ekibimizle birlikte güçlü bir çalışma yürüyoruz. Bu da ürünlerimize yansıyor ve bizi rakiplerimizden bir adım öne çıkarıyor diyebilirim.

Loris Akademi hakkında bilgi verebilir misiniz?

LORİS Akademi’yi, eğitim ve oryantasyon süreçlerimizin bir parçası olarak faaliyete geçirdik. Tüm LORİS çalışanlarının kariyer planlarını destekleyen iç süreçlerimiz ve ürün eğitimlerinden, parfümolaji uzmanlıklarının geliştirilmesi ve içerideki personellerin yönetimsel gelişimini sağlayan geniş bir programdan oluşuyor. Bu akademinin çalışanlarımız üzerinde çok etkili ve faydalı olduğunu gözlemliyoruz. Bu nedenle akademiyi geliştirmek ve büyütmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Üretim kapasiteniz nedir? 2023-2024 yılında yeni yatırım planı var mı?

Kullanıcılarımıza daha iyi hizmet vermek için üretim kapasitemizi artırmak için 2022 yılında yeni hatlar kurduk. Bu hatlarla birlikte üretim kapasitemizi %30 artırmış olduk. Şu anda Gebze’de bulunan fabrikamızda günlük 100 bin adet parfüm üretme kapasitemiz bulunuyor. Yenilikçi ürünlerimizi daha çok kişiye ulaştırmak için yeni yatırımlar yaparak üretim kapasitemizi daha da artırmayı planlıyoruz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam