BİZİM SLOGANIMIZ ‘FARK YARAT, ÖNCÜ OL’. BU BAĞLAMDA BİZİM ŞUBELERİMİZDE GÖRÜNEN YÜZÜMÜZ, ÖN BAHÇEMİZ « Mall&Motto

13 Temmuz 2024 - 07:02

BİZİM SLOGANIMIZ ‘FARK YARAT, ÖNCÜ OL’. BU BAĞLAMDA BİZİM ŞUBELERİMİZDE GÖRÜNEN YÜZÜMÜZ, ÖN BAHÇEMİZ

reklam
BİZİM SLOGANIMIZ ‘FARK YARAT, ÖNCÜ OL’. BU BAĞLAMDA BİZİM ŞUBELERİMİZDE GÖRÜNEN YÜZÜMÜZ, ÖN BAHÇEMİZ
Son Güncelleme :

17 Ekim 2023 - 10:21

316 views
reklam

Av. Sertaç Yalçın
Arabica Coffee House CEO’su ve İcra Kurulu Başkanı

Sektörde yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı neden sizin markanızı tercih etsin?

Yatırım yapmak isteyenleri iki başlıkta değerlendiriyoruz. Birincisi; hizmet verdiğimiz sektör. İkincisi de markamızın yatırımcıya bakış açısı. Kahve sektörü hızla büyüyen ve Avrupa ortalamasının hala gerisinde olan bir sektör. Haliyle kişi başına düşen kahve tüketim oranının Türkiye’de 2014’den bu yana 350 gr’dan yaklaşık 1,5 kilolara geldiğini görüyoruz. Avrupa ortalamasında ise kişi başına düşen yıllık kahve tüketim oranı da 8 kg. civarında. Özellikle artan personel maliyetleri nedeniyle az personelle self-serviste hizmet veren sektörümüz Türkiye’de kıymetli bir yerde diyebilirim. Ancak bu genel bakış açısı ve makrodaki değerimiz. Mikrodaki değerimiz ise biz yatırımcımıza bir yatırımcı gibi değil, iş ortağı gibi, sanki şirketimizden hisse verdiğimiz bir hissedarımız gibi bakıyoruz. Sadece iyi gün dostu değil, aynı zamanda kötü gün dostuyuz. Yatırımcımızı destekleme konusunda ve iş ortaklığı kısmında da lider bir bakış açısına sahibiz. Bunun dışında franchise mantığını özümsemiş, sindiren, kurumsallaşan, bunla ilgili tüm birimlerini kuran ve sürekli bir girişim firması olarak kendi işine, sektör liderliğine, “Fark Yarat, Öncü Ol” sloganına uygun yatırımlar yapan bir firmayız. Bu kapsamda yatırımcılarımızın A’dan Z’ye tüm tedariğini, tüm yönetsel süreçlerini, yazılımsal ve personel anlamda destekleyip, her konuda yatırımcılarımızın yanında oluyoruz. Yatırımcılarımızla birlikte hem iş geliştiriyor hem de kendi geliştirdiğimiz işleri onlara angaje ediyoruz.

Bayilik/ franchise için ne istiyorsunuz? Gerekli Şartlar nelerdir?

Biz öncelikle para odaklı bir firma değiliz. Yani; doğru, prestijli, itibarlı bir şekilde doğru kişilerle yaptığın iş sonucunda gelen para bizim için kıymetlidir. Bu bağlamda da bizden sadece parayla kimse franchise alamaz. Biz de bu şekilde franchise vermeyiz. Bize gelen talepleri 3 basit aşamada değerlendiriyoruz.1.’si; karşılıklı beklentiler ve iletişim anlamında yatırımcı doğru mu? Yatırımcımız doğru ise, ikinci olarak yatırımcının yatırım yapmak istediği yer doğru mu? Buna bakıyoruz. Yer seçimi doğru değilse yatırımcıdır nasılsa parayı o veriyor demeyiz. Son olarak da yerin kiralama şartları doğru mu diye bakıyoruz. Bizim yatırım amortismanda 3 yılın altında yatırım amorti etme gibi bir planlamamız var. Buna uygun olmayan yerlerde yatırımcı ben bunu kabul ediyorum dese de kiralama yapmıyor ve Franchise vermiyoruz. Çünkü, biz her şube kendimizinmiş gibi, bir gün kendimiz alıp işletecekmişiz gibi bakıyoruz. Bu bakış açımızı her yerde sürdürdüğümüz için hem yatırımcımızı, hem de markamızı koruyoruz. Ayrıca ciddi güzel bir iş ortaklığı kurup tercih edilebilirlik ve sürdürebilirlik sağlıyoruz.

En iyi franchise -bayilik fırsatlarınız nelerdir?

En iyi olarak ayırdığımız bir durum yok. Bizim ailemizin bir parçası olmak ve ailemizden bir parçayla kurduğumuz duygusal bir diyalog her zaman kıymetli ve değerli. Biz yatırımcılarımız ile iş geliştirip, sürdürülebilir, onların da yatırımlarını amorti edip kazançlarını Arabica’ da değerlendirebilecekleri sürdürülebilir bir sisteme inanıyoruz. Zaten bizim sistemimiz bunun bir parçası. Biz royalty gibi tutarları yatırımcımızın aylık bazda para kazanmadığı hallerde almıyoruz. Bir şubenin iş yapmaması, az iş yapması, taşınması, kapanması durumlarında onun yanında oluyor ve bütün risklerini, bütün maliyetlerini paylaşıyoruz. Onları hiçbir zaman yalnız bırakmıyoruz.

Franchise pazarında kendinizi farklılaştırmayı nasıl başarıyorsunuz?

Bizim sloganımız ‘Fark Yarat, Öncü Ol’. Bu bağlamda bizim şubelerimizde görünen yüzümüz, ön bahçemiz. Bizim arka bahçemiz o kadar büyük ki. Arka planda sektör liderliğine oynuyor ve aslında sektörün, baristalığın itibarlı bir hale gelmesi için çok ciddi çabalar sarf ediyoruz. Bunun dışında dışa bağımlılığımızı yüzde 20 ve altına çekecek yatırımlar yapıyoruz. Lojistik üstüne kahve üretim tesisimizle beraber kendi kahvelerimizi ithal eder haldeyken, sos-toz grup ana üretimlerimizi kendi markamızla üretiyoruz. Bu süreçte güneş enerjisi santrali kurup şubelerimizin elektrik ihtiyacını uygun ve stabil bir şekilde karşılayabilmekten, iyi tarım ve sonrasında organik tarıma geçecek tarlamızda yetiştirdiğimiz elmalarımızla, yeni kurduğumuz gıda-üretim tesisimizde ürünler üretmeye kadar sürekli girişim ve ar-ge firması gibi çalışıyoruz. Standart bir kafe, işletme gibi değil de bir ar-ge, girişim firması gibi hareket ediyoruz. Bu ar-ge bakış açımız bizi ür-ge ye de itiyor. Bu kapsamda çok ciddi bir yatırımla gıda-üretim tesisi kurduk. Bu gıda-üretim tesisimizde artık kendi ekmeklerimizi, sandviçlerimizi, tatlılarımızı, eklerlerimizi, donutlarımızı, kruvasanlarımızı, çikolatalarımızı, kasa önü satışlarımızı, cup ürünlerimizi. light-vegan ürünlerimizi üretecek ciddi bir hale geldik. Bizde olan ürünlerin hiçbir yerde olmayacağı; bize özgü ürünlerle teşhir dolaplarımızı, şubelerimizi renklendireceğimiz çok ciddi de bir yatırım yaptık. Bunun dışında Birleşmiş Milletler ve MEB yanı sıra belediyelerle iş ortaklığıyla nitelikli istihdam çalışmaları yapıyoruz. Baristalığın bir meslek haline gelip, meslek liselerinde bir ders olarak okutulması sürecinin müfredat yazımından tutun, öğretmenlerin eğitimine ve ilk barista sınıfının oluşumuna kadar tüm süreçleri biz yürüttük. Bu bağlamda sadece kendimize değil, kendimizi aşan şekilde sektöre de hizmet veren, baristalığın ve sektörümüzün saygın bir yere gelmesi için uğraşan bir yapı olup, dışa bağımlılığımızı minimuma indirip, katma değerle sürdürülebilir, yeni girişim ve yatırımlar yaparak fark yaratıyoruz.

Franchising-bayilik sisteminizde satış gücü oranı ne?

Bu kadar rekabetin arttığı, yeni aktörlerin sisteme girdiği bir halde dahi genel anlamda cirolar çok aldatıcı olabiliyor. Bunun nedeni de sürekli fiyatların değişmesi. Biz bu durumdan bağımsız müşteri sayımızı arttıran bir haldeyiz. Haliyle de yatırım-amortisman süremiz enflasyonist bir ortamda dahi şu an çok iyi bir yerde. Biz menü fiyatlarımızda değişiklik yapmadan yatırımcımıza fiyat geçişi yapmayan, iş ortaklığında kazan-kazana inanan bir firmayız. Sektörde çok ciddi bir pazar payımız var.

Marka, bilinirliliğinin ne kadarını etkilemekte?

Marka bilinirliliği çok önemli. Bilinirlik hem aidiyet, hem güvenilirlik sağlıyor. Hem de insanlar bir sürprizle karşılaşmayacağını biliyor. Biz de marka bilinirliliğini sağlamak için 170’e yakın şubemizle, yaklaşık 40 şehirde faaliyet gösteriyoruz ve tüm ürünlerimizi çeşit, lezzet ve kalite olarak en üst seviyeye çıkarmak için adım adım ilerliyoruz. Bu kapsamda kalitemizi koruyup, marka konumlandırmamızı en üst seviyede tutmaya çalışıyoruz.

Yurtiçi ve yurtdışı şartlarınız arasında fark var mı?

Yurtiçinde hem personel hem lojistik faaliyetlerde, buraya çok hâkim olduğumuz için emeğimiz daha az oluyor. Yurtdışında daha yoğun bir süreç var. Orada kasa yazımızdan dilimize kadar yer edinmeye dair çok ciddi emek sarf ediliyor. Oranın da kendi içinde bir konjonktürü, mevzuatı ve yerel dinamikleri var. Buna uygun davranıyoruz. Aynı zamanda yurtdışında master franchise olarak, tek çatı altında ilerliyoruz.

Bayilik-Franchise çalışmalarınızın avantajları nelerdir?

Yatırım yaptığımız her şehir; bakış açımız, iş ortaklığı, kötü gün dostluğu, iş geliştirme, dışa bağımlılığı azaltma, kazan-kazan modeliyle hareket etme, ana işimize yatırımlar yapıp kalitemizi arttırma, maliyetleri azaltma gibi süreçleri kapsıyor. Bu saydıklarım bizim franchise sistemimizin avantajları. Sistemimiz de bu şekilde daha güçlü ilerliyor. Yatırımcılarımıza sunduğumuz bir diğer avantaj da şu; aynı ilde ikinci şube açılacağı zaman ilk önce o ildeki yatırımcımıza fırsat veriyoruz. Bu bağlamda da nasıl yurtdışında master-franchise olarak ilerliyorsak yazılı bir şekilde değil ama bir niyet olarak doğru yatırımcılarımızı yatırım yaptıkları bölgede büyütmeye ve geliştirmeye çalışıyoruz. Haliyle kendi buldukları yerler ve kendi bulundukları yerlerde önceliği yakın lokasyondaki yatırımcılara tanıyoruz. Bu şekilde onları destekliyor ve büyütüyoruz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam