Nuri ŞAPKACI : Alışveriş deneyimini dijital dokunuşlarla renklendiriyoruz. « Mall&Motto

23 Şubat 2024 - 06:32

Nuri ŞAPKACI : Alışveriş deneyimini dijital dokunuşlarla renklendiriyoruz.

reklam
Nuri ŞAPKACI : Alışveriş deneyimini dijital dokunuşlarla renklendiriyoruz.
Son Güncelleme :

30 Haziran 2017 - 11:58

347 views
reklam

Nuri ŞAPKACI
ECE Türkiye Genel Müdür Yardımcısı

 

Perakende ve AVM sektöründe 2016 yılı nasıl geçti? Değerlendirebilir misiniz?
Hepinizin bildiği gibi 2016 yılı, Türkiye’de ve dünyada sosyal, ekonomik ve politik açıdan önemli gelişmelere sahne oldu. Bu gelişmeler, elbette perakende sektöründe de yansıma buldu. Portföyümüzdeki alışveriş merkezlerinin genel görünümüne baktığımızda, özellikle yaz döneminde ülkemizde yaşanan olayların etkisiyle ziyaretçi girişlerinde düşüşler yaşandığını gördük. Bununla beraber, zaman içerisinde giriş sayılarında toparlanma sürecine girildi. Türkiye pazarında 15 yılı aşkın bir tecrübeye sahibiz. Bu dönem içerisinde, 2016 yılında da olduğu gibi zaman zaman çeşitli ekonomik veya politik kaynaklı ve kısa dönemli dalgalanmalar yaşanmıştır. Böyle zorlu dönemlerde, yatırımcılarımız ve kiracılarımızla her zaman işbirliği içerisinde çalıştık ve tüm tarafların yararlarını dikkate alarak çözümler ürettik. Yönetim portföyümüzdeki alışveriş merkezlerinde kiracılarımızın performanslarını sürekli olarak takip ve analiz ediyoruz. Bu değerlendirmeler ışığında gerekli hallerde, kiracılarımız ile birlikte her bir mağaza özelinde tespit yapıyor ve bir düzenlemenin gerekli olup olmadığına bu bağlamda karar veriyoruz. Gerekli aksiyonları buna göre alıyoruz. Biz, ECE Türkiye olarak kuruluşumuzdan bu yana doğru bulduğumuz, başarılı olacağına inandığımız projelerde yer alıyoruz. Bu da, perakendeci iş ortaklarımız açısından güven oluşturan bir unsur elbette. Alışveriş merkezi bazında farklılık gösterse de iyi lokasyonlardaki, başarılı projelere her zaman talep var.

 

Sektörde 15 yılı aşkın süredir faaliyet göstermekte olan yabancı bir yatırımcı olarak 2017 yılı beklentileriniz nelerdir?

Türkiye, 14 ülkede yönetmekte olduğu 199 alışveriş merkezi ile şehir içi alışveriş merkezleri alanında Avrupa sektör lideri olan ECE’nin Almanya’dan sonra gelen en büyük pazarı
ve stratejik öneme sahip bir pazar. Şu an portföyümüzde 13 alışveriş merkezi yer alıyor. Bursa’daki Sur Yapı Marka Alışveriş Merkezi’nin ise inşaatı devam ediyor. Sur Yapı ve Ekart Gayrimenkul ortak yatırımı olan, 650 milyon Dolar yatırım hacmine sahip bu projeyi 13 Nisan 2017 tarihinde açmayı planlıyoruz. ECE Türkiye, bu projede konsept danışmanlığı, kiralama ve uzun dönemli yönetim hizmetlerini üstlendi. Sur Yapı Marka, Bursa’nın yeni merkezi Nilüfer’de, 373 lüks rezidans dairesi, home ofisleri ve alışveriş merkezinde bulunan 250 mağazasıyla Bursa’nın mega projesi olacak. Portföyümüzdeki alışveriş merkezlerinin tümünde, 840.000 m2 kiralanabilir alan üzerinde 2.800 perakendeci iş ortağımız faaliyet gösteriyor. 2,5 milyar euro varlık değerine sahip bu alışveriş merkezlerinde yaklaşık olarak 27.000 kişiye istihdam sağlanıyor. Yılda 126 milyon kişi ECE Türkiye alışveriş merkezlerini ziyaret ediyor. Bir yatırım ve hizmet firması olan ECE Türkiye’yi rakiplerinden ayıran en önemli özelliği, alışveriş merkezlerinin geliştirilmesi ile ilgili olarak mimari ve konsept planlama, proje yönetimi, kiralama, alışveriş merkezi yönetimi, bütçeleme hizmetleri ile finansal ve hukuki hizmetlerin tümünü aynı çatı altında toplamasıdır. Avrupa’da 50 yılı ve Türkiye’de de 15 yılı aşkın tecrübemiz, knowhow’ımız ve tüm disiplinleri aynı çatı altında topluyor olmamız sayesinde resmin bütününe hâkimiz. Projelerin geliştirilmesi safhasından başlayarak farklı disiplinlerdeki ekiplerimiz, konsept, marka karması ve operasyonel anlamda bir alışveriş merkezinin optimum başarısı için bir arada çalışırlar. Bununla birlikte, bir alışveriş merkezinin yatırımı açıldığı gün bitmez. Değişen pazar şartlarına, perakendeci ve müşterilerin talep ve ihtiyaçlarına bağlı olarak, sürekli yatırım yapmalısınız. Yönetim portföyümüzdeki alışveriş merkezlerinin sürdürülebilir başarı sağlaması için, profesyonel yönetim ve pazarlamanın da öneminin farkındayız. Uluslararası arenada saygın kuruluşlardan almış olduğumuz çok sayıda ödül, bu anlamdaki başarımızı tescil etmiştir. Sadece 2016 yılı içerisinde alışveriş merkezlerimiz, ICSC, Hermes, Stevie, Felis, Sabre ve Marcom Ödülleri’nde farklı kategorilerde 40 ayrı ödül aldılar. En son olarak, 2017 yılı ICSC Avrupa Alışveriş Merkezi Ödülleri’nde ANKAmall, “Yenileme ve Genişleme” kategorisinde, Avrupa’daki birçok proje arasından sıyrılarak finalist oldu. 2017 ödül töreni, 24-25 Nisan tarihlerinde Varşova’da yapılacak. Bu saygın ödülü, önümüzdeki sene Türkiye’ye getirebilmeyi ümit ediyoruz.

2017 yılının son çeyreği itibari ile siyasal, sosyal ve ekonomik anlamda daha stabil bir ortama geçiş olacağını düşünüyoruz. Daha önce de belirtmiş olduğum gibi Türkiye pazarında faaliyet gösterdiğimiz 15 yılı aşkın süredir hem ülkemizde hem de dünyada, kısa süreli sosyal, ekonomik ve politik dalgalanmalar yaşandı. Türkiye ve perakende sektörü de bu dönemlerin üstesinden gelmeyi bildi ve büyümeye devam etti. Uzun dönemli bir vizyonla hareket eden yabancı bir yatırımcı olarak Türkiye’ye olan ilgimiz, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de sürüyor olacak. Özellikle Anadolu şehirlerinde pazar gelişimini sürdürdüğünden, uzun vadede bu şehirlerde yatırım için birçok fırsat oluşacağından şüphemiz yok. ECE Türkiye olarak biz, ilk günkü stratejimize bağlı kalarak bu yatırım fırsatlarını, gerek kendi geliştireceğimiz projeler, gerek üçüncü partilere vereceğimiz hizmetler, gerekse yenileme projeleri ile değerlendirmeyi planlıyoruz.

 

Bununla birlikte teknoloji ve e-ticaretteki gelişmeleri de yakından takip ediyor ve yönetmekte olduğumuz alışveriş merkezlerinin bu gelişmelerden fayda sağlaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. E-ticareti bir tehdit olarak görmüyoruz. Sabit satış noktaları ve online ticaretten oluşan iki kanalı, yönetimimiz altındaki alışveriş merkezlerinde bir araya getirebilmek, karşılıklı fayda sağlamak ve hem perakendeci iş ortaklarımız hem de müşterilerimiz için katma değer yaratabilmek için akılcı çözüm yolları üzerinde yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Geleceği yakalamak için alışveriş merkezlerinin, hızlı bir şekilde gelişim gösteren bu yeni trendi bünyelerine entegre etmeleri gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’de Diji 3.0 adını verdiğimiz, proje kapsamında, dijital teknolojiler kullanılarak alışveriş merkezindeki markalar, ürünler ve müşteriler ortak bir platformda buluşturuluyor. Müşterilerimize, doğru zaman ve doğru yerde, kişiye özel çözümler sunabiliyor, markaların satışlarını destekliyor, interaktif eğlence unsurları ile alışveriş deneyimi dijital dokunuşlarla renklendiriyoruz. Özellikle Türkiye’deki genç nüfusun yoğun şekilde kullandığı sosyal medya araçları ile de bağlantılı, ziyaretçilerimizin eğlenceli bir alışveriş deneyimi yaşamalarını sağlayan uygulamaları, daha da geliştirerek ve yeni fonksiyonlar ekleyerek yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam