Harun Toftamış – Eroğlu Holding Yönetim ve Kiralama Direktörü « Mall&Motto

25 Şubat 2024 - 12:06

Harun Toftamış – Eroğlu Holding Yönetim ve Kiralama Direktörü

reklam
Harun Toftamış – Eroğlu Holding Yönetim ve Kiralama Direktörü
Son Güncelleme :

29 Temmuz 2017 - 19:09

890 views
reklam
  1. Hali hazırda 4 projeniz tamamlanmış olup 3 projeniz satışta Eroğlu Gayrimenkul olarak AVM sektöründe ki yatırımlarınıza devam edecek misiniz ? Türkiye de ki AVM sektörünün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz ?

 

Ülkemizde bir süredir devam eden AVM sayısındaki hızlı artışı, perakende sektörünün önümüzdeki yıllarda aynı şekilde büyümeye devam edeceğinin en önemli göstergesi olarak görüyoruz.

 Alışveriş merkezlerinin günümüzde alışveriş odaklı olmak dışında, hem sosyal hem de sanatsal ve kültürel alanda gerçekleştirdikleri etkinlikler sayesinde, sosyal yaşam alanları haline geldiğini görüyoruz.

Alışveriş merkezleri bugün perakenciliği desteklemelerinin yanında sosyal bilinç ve duyarlılık geliştirmeye gereksinim olan birçok alanda; farklı çalışmalara öncülük ediyor ve ev sahipliği yapıyorlar. Bu bakımdan alışveriş merkezlerinin geniş kitlelere ulaşmak konusundaki potansiyeli düşünüldüğünde, oldukça başarılı sonuçlar elde edildiğini söylemek mümkün.

Son 15 yılda alışveriş merkezlerinin perakende sektörü profesyonellerinin de vizyonuyla gelişimini olumlu yönde devam ettirdiğini düşünüyoruz. Büyük şehirlerin beraberinde Anadolu’da da yatırım fırsatları yoğun olarak değerlendirilmeye başlandı. Buna ek olarak dış kaynaklı yatırımlarla birlikte yerli yatırımlar da önemli seviye kaydetti.

Diğer taraftan İstanbul’da 100’ün üzerinde AVM olduğunu biliyoruz. Bu alışveriş merkezi enflasyonu içinde belli bir konuda tüm seçenekleri bir araya getiren özel konseptli alışveriş merkezleri sundukları kolaylık sayesinde yükselen yeni değer oluyor. Özel konseptli bir alışveriş merkezinde tüm seçenekleri aynı anda görmek, ihtiyaç duyulan her şeyi bir arada bulmak İstanbul gibi ulaşımı zor bir şehirde çok büyük bir lüks. Bu nedenle genel alışveriş merkezlerinin fazla olduğu İstanbul gibi illerde konsept alışveriş merkezlerine hem yatırımcı hem de müşteriler tarafından ilerleyen dönemde ilginin artacağını düşünüyorum.

 

  1. SKYLAND İstanbul projeniz çok konuşuluyor.Konum ve mimarisi ile İstanbul için yeni bir çekim noktası olacak. Bu projenizde ki hedef beklentilerinize ulaştınız mı ? Çevresinde de oldukça fazla rakip bulunuyor. Tam anlamıyla faaliyete geçince projenizin diğer projelerden önemli farkları sizce neler olacak ?

Her geçen gün çehresi değişen ve prestij kazanan Seyrantepe bölgesinde, T.T. Arena’ya komşu bir lokasyonda hayata geçirilen projemiz konumuyla da cezbediyor. TEM otoyoluna direkt bağlantısının, Cendere caddesi üzerinden Ayazağa ve Maslak’a çıkış imkanının ve metro istasyonunun hemen yanında yer almasının yanı sıra havaalanı, köprüler ve ana arterlere ulaşım kolaylığıyla Skyland İstanbul; yaklaşık 15 bin kişiyi benzersiz bir yaşamla tanıştıracak.

Skyland İstanbul’u konumu ve mimari ayrıcalığının ötesinde diğer projelere göre bir kaç adım ileriye taşıyan en büyük özelliği karma bir proje olması. Bulunduğu bölgeye ve hedef kitlesine uygun, bir konsept etrafında şekillendirilmiş, rezidans ve ofislerin yanı sıra içinde alışveriş merkezi, restoran/cafe,  fitness gibi  tesisleri bulunan ve sakinlerine trafikten uzak kaliteli bir yaşam sunan çok özel bir proje.

Özellikle İstanbul gibi bir şehirde gününün yüzde 25’ini trafikte geçiren insanlar artık zamanlarını çok daha etkin yönetmek istiyor, hem kendilerine hem de ailelerine ve arkadaşlarına daha fazla zaman ayırabilmek için karma projelere yönleniyorlar.

Skyland İstanbul’un bir başka dikkat çeken özelliği ise; üç kulesini birleştiren meydanda çok özel konsept bir alışveriş merkezine ev sahipliği yapacak olması. Hom Design Center Türkiye’nin önde gelen ev ve ofis dekorasyonu markalarını tek çatı altında toplayacak en  kapsamlı alışveriş merkezi olacak.

Hom Design Center’a gelenler ev ve ofis dekorasyonu için ihtiyaç duydukları her şeyi tek noktada bulabilecek. Bu alanda faaliyet gösteren markalar ise Hom Design Center sayesinde kazançlı bir ticaret platformuna kavuşacak.

Hom Design Center’ın bir başka dikkat çeken özelliği ise burada yer alacak markalara sadece Türkiye için değil yakın coğrafyaya ve komşularımıza erişebilirlik imkanı sağlaması da olacak. 2017’de hayatın başlayacağı ve sadece 5 km’lik çekim alanında yer alan, 12 bin’i aşkın yeni evi ve 2 bin yeni ofisiyle yerli ve yabancıları buluşturan bir merkez haline gelecek Skyland İstanbul’un Hom Design Center’a sağlayacağı müşteri potansiyeli, kiracıları için yurt dışına açılan ihracat kapısı görevini de görecek.

 

  1. Türk Ekonomisinin en önemli aktörü şu anda inşaat sektörü ve hatta yurt dışında da çok önemli projelere imza atılmaya başlandı uluslararası havaalanları, köprüler ve iş kulelerinin mütahitlik ve yüklenicilik kısmında Türk firmalarını görüyoruz. Bu performansı ne ye bağlıyorsunuz ? Bu ivme yükselmeye devam edecek mi sizce ?

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden birisi olarak inşaat sektörü gerçek bir dinamo görevi ile kalkınmamıza, ekonominin gelişimine ve büyümesine önemli katkı sağlıyor.

Türkiye gayrimenkul sektöründeki ilerlemeyle konut ihracatı yapmaya başladı. Türk inşaat firmalarını uluslararası alanlardaki başarılarında kentsel dönüşüm sürecinin, yeni uydu kentlerin yaşama geçmesinin ve Türkiye ulaşım ağındaki çalışmaların  önemli derecede etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Bu noktada projelerimiz Avrupa standartlarının bile ötesine geçebiliyor. Yerli ve yabancı müşteriler için lüks ve konfor ortak beklenti. Müşteriler güvenlik, sosyal imkanlar ve konforu tercihlerinde ön planda tutuyorlar. Son dönemde devletimizin yatırımlarıyla hizmete açılan ve açılacak 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi projelerin yanı sıra kentsel dönüşüm projelerinin de etkisiyle depreme dayanıklı konutlar, karma projeler ve yüksek katlı yapılar inşa etme konusunda oldukça yok aldık.

 

  1. Eroğlu Gayrimenkul olarak kısa vadede 2018 ve daha uzun vadede ki 2023 projeksiyonlarınız nelerdir ? 

 Bugün dünyanın en büyük ilk 20 ekonomisi içinde yer alan Türkiye’nin 2023’e kadar hedefi, dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer almak. Bu hedefe doğru siyasi istikrar ve her geçen gün güçlenen ekonomik yapımızla emin adımlarla ilerliyoruz.

Eroğlu Holding olarak 34 yıldır faaliyet gösterdiğimiz tekstil ve inşaat sektörlerinde dünya standartlarında projelere imza atıyor ve 14 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Türkiye’nin yeni döneminde de ülkemizin lokomotif sektörlerinde yatırımlarımızı hızlandırarak sürdürmeye devam edeceğiz.

Eroğlu olarak gayrimenkul alanındaki yatırımlarımız aralıksız devam ediyor. Üçü İstanbul’da, biri İstanbul dışında inşası planlanan 4 yeni büyük proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Kartal, Basın Ekspes, Kağıthane ve güneyde bir ilimizde yer alacak bu projelerin tamamlanmasıyla birlikte ulaşılacak toplam alan 2,5 milyon metrekarenin üzerinde olacak.

 

  1. Eroğlu Gayrimenkulu MIPIM de sık sık görüyoruz. Bu bağlamda bu organizasyon çerçevesinde ne gibi fırsat ve kazanımlar elde ettiniz diğer firmalara da bu nokta da tavsiyede bulunur musunuz ?

 Birçok gayrimenkul şirketinin ve yatırımcısının katıldığı MIPIM gibi uluslararası platformlar sektörün önemli isimlerini bir araya getirdiğinden dolayı büyük önem taşıyor.  Yabancı yatırımlara ulaşabildiğimiz bu tarz global fuarlarda çok iyi bir pazar oluşuyor. Fuarlarda yatırımcıların projelerimize gösterdiği ilgiden çok memnunuz.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam