Yıldırım “Başkent’e ilk 6 ayda 1,1 milyar dolarlık destek sağladık « Mall&Motto

25 Şubat 2024 - 10:59

Yıldırım “Başkent’e ilk 6 ayda 1,1 milyar dolarlık destek sağladık

reklam
Yıldırım “Başkent’e ilk 6 ayda 1,1 milyar dolarlık destek sağladık
Son Güncelleme :

06 Ağustos 2018 - 10:49

214 views
reklam

 

 

KÜRESEL TİCARET SİSTEMİNE DAHA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE ENTEGRE OLMALIYIZ

MÜSİAD Ankara’da da düzenli olarak gerçekleşen bilgilendirme toplantılarının bu haftaki konuğu Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım oldu. Türk Eximbank’ın çalışmaları ve destekleri ile ihracatın konuşulduğu toplantıda MÜSİAD Ankara üyelerinin sorularını yanıtlayan Genel Müdür Yıldırım Eximbank’ın Türkiye ihracatına yaptığı katkıları anlattı.

Dünyadaki Yeni Oluşumlara Kayıtsız Kalamayız

MÜSİAD Ankara Başkanı ve DEİK Türkiye-Endonezya İş Konseyi Başkanı İlhan Erdal ve MÜSİAD Ankara ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının konuğu Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve Türk Eximbank yöneticileri oldu. İhracatın artırılması konusunun öne çıktığı toplantıda konuşan MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal “Özellikle MÜSİAD’lı iş adamları olarak, dünyanın birçok noktasında olan KOBİ ve KOBİ üzeri firmalarımızla ihracatın bundan sonraki süreçte daha önemli bir hale geldiğini üyelerimiz ile paylaşıyor ve biliyoruz. MÜSİAD Ankara olarak daha güçlü bir Türkiye yolunda hedeflerimize ihracata yönelik katma değeri yüksek üretimle ulaşacağımızın farkındayız. Hem Asya Pasifik hem de Afrika‘da ihracatı ve DEİK’in faaliyetlerini konu ediniyoruz. Dünya’daki ülkeler arası dengelerle birlikte ekonomik sınırlar ve modeller de değişiyor. Artık sınırlar çok yakın, rekabet çok daha keskin ve yeni iş modelleri oluşturuluyor. Dünyadaki yeni oluşumlara ihracatçılarımız kayıtsız kalmamalıdır. Küresel ticaret sistemine daha güçlü bir şekilde entegre olacak bir vizyon ortaya koymalıyız. 2023 yılı 500 Milyar dolar ihracat hedefine yeni pazarlarla daha hızlı ulaşacağız. Finansman konusunda, birçok önemli çalışmalarda bulunan Türk Eximbank’ın müteşebbislerimize vereceği destekler, ihracatla birlikte Türkiye’nin hem cari açığını hem de dalgalı kurla birlikte sıkıntılarını aşması noktasında önemli” dedi.

Hedef 46 Milyar Dolar

Türk Eximbank’ın faaliyetlerinden ve ihracatçılar için sunduğu finansal çözümlerden bahseden Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, ihracatta bir adım önde olmak için orta ve uzun vadeli finansman sağladıklarını belirterek “Eximbank, kredi büyüklüğünde Türkiye’nin 9. büyük bankası. Aynı zamanda da ihracat kredilerinin yüzde 45’ini tek başına veren, kredi, sigorta ve garanti ile tüm hizmetleri tek çatıda veren Banka konumundayız.2017 yılında 39.3 Milyar Dolar destek sağladık. Bu desteğin 15,2’si sigorta, 24,1 ise kredi. 2018’de 46 Milyar Dolar tutarında destek hedefimiz bulunuyor” diye konuştu.

Ankara’ya Desteklerimiz Sürüyor

30 farklı program ile firmalara destek sağladıklarını aktaran Genel Müdür Yıldırım ise, Ankara’ya da desteklerinin devam edeceğini kaydetti. Başkent’e ilk 6 ayda 1,1 milyar dolarlık destek sağladıklarını anlatan Yıldırım sözlerine şunları ekledi: “Bu rakam toplam ihracatının yaklaşık %29’u ediyor. Ankara’da bulunan 3.378 firmanın 422’si müşterimiz. En fazla lojistik ve taşımacılık anlamında desteklerimiz olmuş. 12 şube, 11 irtibat bürosu ve 689 personel ile Türkiye’de hizmet vermekteyiz”

Toplantı, katılımcıların görüşlerini aktarıp sorularının cevaplanmasıyla son buldu.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam