AMERİKA’YA GİTMEDEN EV SAHİBİ OLMANIZ MÜMKÜN « Mall&Motto

13 Temmuz 2024 - 06:21

AMERİKA’YA GİTMEDEN EV SAHİBİ OLMANIZ MÜMKÜN

reklam
AMERİKA’YA GİTMEDEN EV SAHİBİ OLMANIZ MÜMKÜN
Son Güncelleme :

06 Ocak 2021 - 16:00

827 views
reklam

Erdem Sezer
Trusa Investment Management Founder/CEO’su

Erdem Sezer kimdir?

1981 doğumluyum. İlkokulu Türkiye’de ortaokul, lise ve üniversiteyi Amerika’nın Florida eyaletinde okudum. 5 yaşında yüzme sporuna başladım ve yüzme benim birçok başarıyla buluşmamı sağladı. 11 yaşında milli sporcu oldum. 21 yaşına kadar milli takımda kaldım ve 6 sene kadar milli takım kaptanlığı yaptım. Avrupa ve Balkan birinciliklerim var ve Türkiye’de binden fazla madalya kazanmış bir sporcuyum. Amerika’da eğitim gördüğüm dönemde Florida’da yılın en iyi sporcusu seçildim. Okul sonrası iş hayatıma Amerika’nın köklü şirketlerinden biri olan Target mağazalarında müdür yardımcılığı ile başladım. Florida’da US Homes ve LENNAR Homes şirketlerinde ekip lideri olarak çalıştım. Evlerin tadilatından bakımına birçok alanda hizmet verdim. Bu tecrübelerim Trusa’yı kurma aşamasında oldukça etkili oldu. Daha sonra 2005 yılında Trusa Investment Management’i kurdum. Trusa’nın Amerika’daki başarılı sürecinden sonra 2015 yılında Trusa’yı Türkiye’ye getirdik.

Trusa Investment’ın kuruluş hikayesi nedir?

Her şey Amerika’da üniversite öğrencisiyken ev bulma ihtiyacı ile başladı. Kiraların yüksek olması sebebi ile kiralamak yerine satın almak daha mantıklı olur diye düşündüm. Evi satın aldığımda ise vergiler, sigortalar, bakım masrafları gibi kalemlerin çok yüksek olduğunu öğrendim ve aldığım evden zarar ettim. Bu deneyim bana şunu öğretti Amerika’da herhangi bir evi almak değil doğru eyalette doğru evi almak gerekiyor. Durum böyle olunca Amerika’da ev sahibi olmak isteyen Türk vatandaşlarının danışacağı bir firma kurma fikri geldi aklıma. Türkiye’de döviz ile para kazanma isteği hep yüksek olduğu için neden böyle bir danışmanlık ve gayrimenkul yönetim şirketi kurmayalım diye düşündüm ve Trusa Investment’ı 2005 yılında kurdum.

Trusa Investment’ın verdiği hizmetler nelerdir?

Trusa Investment’ı Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapmayı ve dolar ile gelir kazanmayı hedefleyen yatırımcılar ile kendi bilgi birikimini paylaşarak yatırım yaparken “nelere dikkat etmeleri gerektiği” konusunda yönlendiren gayrimenkul yönetimi şirketidir.

Trusa, yatırımcıları için öncelikle yatırım yapmaya en uygun gayrimenkul seçeneklerini paylaşır. Gayrimenkulün belirlenmesinin ardından satın alım işlemlerini gerçekleştirir. Satın alım sonrası kiracı bulunması, kiracı değişimi, kira toplanması, vergiler, sigorta işlemleri gibi süreçleri yönetir. Ev ile ilgili periyodik bakımları gerçekleştirir ve yatırımcıyı bilgilendirir. Herhangi bir sorun gördüğünde yatırımcıyı uyararak gayrimenkulün satışını ve yeni gayrimenkul alınmasını organize eder ve bu sayede yatırım korunmuş olur. Trusa yatırımınızla ilgili her türlü süreci yatırımcısı için takip eder ve profesyonel ekipleriyle aksiyon alır.

Trusa ile Amerika’da gayrimenkul yatırımı yapmanın avantajları nelerdir?

Yatırım araçları içerisinde en az riskli, en güvenli ve sabit gelir getiren yatırım gayrimenkul olduğu için Trusa; Amerika’da gayrimenkul yatırımını dolar ile gelir elde etmek isteyen yatırımcılara öneriyor.

Dolar ile paranızı sabit tutmak ve yine dolarla getiri sağlamak Türkiye’de pek mümkün değil fakat Amerika’da mümkün. Trusa’nın Amerika’da kiracı garantili sunduğu gayrimenkul yatırımları sayesinde düzenli, güvenli ve risksiz kira getirisi elde edebiliyorsunuz. Aynı zamanda hem Amerika’da bulunan ofisleri hem de Türkiye’de hizmet veren ofisi ile alanında profesyonel ekipleri barındıran Trusa ile yatırımınız her zaman güvende kalıyor.

Alternatif yatırım kanallarına göre (altın,gümüş,hisse senedi vb.) ne gibi avantajları var?

Alternatif yatırım kanalları yatırımcıların sürekli piyasayı takip etmesini gerektiren yatırımlardır. Dolayısı ile günlük hayatınızın büyük bir bölümünü bu işlere ayırmadığınız zaman ciddi kayıplar yaşayabilirsiniz. Anlık düşüşler ve yükselişler yatırımınıza zarar verebilir. Gayrimenkul sektöründe ekstrem durumlar hariç böyle iniş çıkışlar yaşanmadığı için uzun vadede güvenli yatırımın keyfini yaşarsınız. Trusa ile yatırım yaptığınızda düşünmeniz gereken tek şey her ayın 7’sinde hesabınıza dolar olarak yatacak olan kira gelirinizdir. Trusa Amerika ve Türkiye’deki ofisleri ve 50’ye yakın profesyonel personeliyle sizler için gayrimenkul yatırımınızı yönetir ve dolayısıyla günlük rutininizi bozmadan ve iş hayatınızın büyük bir bölümünü alternatif yatırım kanallarına harcamadan güvenli, risksiz ve dolar ile kazanç elde edersiniz.

Amerika’ya gitmeden ev satın almak mümkün mü?

Amerika’ya gitmeden ev sahibi olmanız mümkün. Tüm işlemler Türkiye’de Amerikan Konsolosluğu’nda yapılıyor. Pasaportunuz ile konsolosluğa gelerek Trusa’ya sizin adınıza ev alabilmesi ve bunu yönetmesi için yetki veriyorsunuz ve ondan sonraki tüm işlemleri Trusa avukatları ve muhasebecileri sizin için takip ediyor. Gayrimenkulü satın almanız sonrasında tapunuz önce e-mail daha sonra ise kargo yoluyla size iletiliyor ve aynı zamanda takip eden ayda Amerika’daki ilgili belediyenin internet sitesinden aldığınız evi görmeniz de mümkün oluyor. Yatırımcılarımızın en az yüzde ellisi Amerika’ya hiç gitmeden ev sahibi oldu.

Yatırım amacı ile alınan taşınmazların tamirat, vergi, sigortalama gibi süreçleri nasıl yönetiliyor?

Trusa Investment ile Amerika’da gayrimenkul yatırımı yaptığınızda yatırımınızla ilgili tüm detayları yönetmenize gerek kalmaz ve böylece diğer yatırım araçları gibi zaman kaybınız olmaz. Trusa Investment alanında uzman 50’ye yakın personeli ile hem Türkiye’de hem de Amerika’da bulunan ofislerinde yatırımcılarına tamirat, vergi, sigortalama gibi süreçlerde en makul teklifleri iletip süreçlerin yürütülmesini sağlıyor.
Kiracı garantisi nedir?

Kiracı garantisi, Amerika’da evinizi aldığınızda kiracınızdan alacağınız kiranın %8’i tutarında sigorta şirketine komisyon ödemeniz halinde kiracı garantisi satın aldığınız bir sigortalama ürünüdür. Bu sayede kiracınız herhangi bir durumda kiranızı ödemese bile her ayın 7’sinde kiranızı almaya devam edersiniz.

Alınan taşınmazın kendini geri ödeme süresi nedir?

Bu sorunun cevabını yatırım firmaları genel bir formül ile size sunar ama buna ödeyeceğiniz vergileri ve giderleri eklemezler. Trusa Investment olarak biz hesabı yaparken ödeyeceğiniz tüm giderleri de dahil ederek söyleriz ki yatırımcılarımız gerçek geri ödeme süresini öğrenebilsin. Giderler ile beraber ortalama geri ödeme süresi 11,5 yıldır.

Herhangi bir nakit ihtiyacı durumunda taşınmaz satılabilir mi?

Tabi ki satılabilir çünkü alacağınız taşınmazın %100’ü size ait olur. Amerika’daki evinizi ortalama 30 gün içerisinde satabilirsiniz. Trusa satın alınan evin satın alınma süreci, yönetim süreci ve satma sürecinde yatırımcılara hizmet verir.

Trusa Investment’a nasıl güvenebilirim?

Trusa Investment yatırımcılara kendi evlerini satmaz dolayısı ile alacağınız evi size pazarlama yoluna gitmez. Trusa yatırımcılarıyla yatırım yapmanın karlı olduğu evleri paylaşır ve yatırımcılar tamamen kendi özgür iradesiyle beğendikleri ve istedikleri gayrimenkule sahip olur. Evi satın aldığınızda tapusu size önce e-mail olarak gönderilir. Ardından 1 ay içinde kargo yoluyla orijinali ulaşır. Trusa Investment şimdiye kadar 900’ü aşkın yatırımcısına 2500’e yakın ev bularak yatırımlarından kazançlı çıkmalarını sağladı.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam