İSTANBUL’UN HER YERİNDEN ZİYARETÇİLERİMİZİN OLDUĞUNU BİLİYORUZ VE ONLARIN KOLAY ULAŞIMA KAVUŞMASI BİZLERİ AYRICA SEVİNDİREN BİR KONU « Mall&Motto

13 Temmuz 2024 - 07:07

İSTANBUL’UN HER YERİNDEN ZİYARETÇİLERİMİZİN OLDUĞUNU BİLİYORUZ VE ONLARIN KOLAY ULAŞIMA KAVUŞMASI BİZLERİ AYRICA SEVİNDİREN BİR KONU

reklam
İSTANBUL’UN HER YERİNDEN ZİYARETÇİLERİMİZİN OLDUĞUNU BİLİYORUZ VE ONLARIN KOLAY ULAŞIMA KAVUŞMASI BİZLERİ AYRICA SEVİNDİREN BİR KONU
Son Güncelleme :

06 Ocak 2021 - 15:29

567 views
reklam

Hasan Necip Akol
212 Outlet Genel Müdürü

Bize 2020 yılını sektörel açıdan değerlendirir misiniz?

2020 yılında ilk iki ay hem cirosal anlamda hem de ziyaretçi sayısı anlamında gerçekten çok iyi sonuçlarla yıla başladık. Tekrar eski başarılı günlere döneceğimizi ümit ederken, Mart ayında pandemi gerçeği ile yüzleşmek zorunda kaldık. Nisan ve Mayıs aylarında marketler hariç alışveriş merkezlerinin kapalı olması, bizlerin meslek hayatında yaşadığı enteresan deneyimlerden biri oldu. Pandeminin etkisi ile birlikte gelen ekonomik sıkıntılarla mücadele etmek için çözümler üretmeye çalıştık. Bu dönemde özellikle kiracılarımızı kira indirimleri ile ayakta tutmaya ve desteklemeye çalıştık. Yaz döneminde başlayan turizm hareketliliğinden maksimum şekilde faydalanıp, alışveriş merkezimize turist getirerek kiracılarımızın cirolarına katkıda bulunmaya çalıştık. Haziran ayındaki kontrollü sosyal hayat en çok hazır gıda sektörünü etkilediği için restoranlarımızda geçerli toplam 17.000 adet hediye çekini ziyaretçilerimize vererek restoranlarımıza katkı sağlamaya çalıştık. Sektörümüz pandemi sebebiyle iletişim çalışmalarına ara vermişken, hem radyo hem televizyon programı sponsorlukları ve reklam çalışmaları ile gündemde kalmaya çalıştık. Bu çalışmalarımız neticesinde Eylül, Ekim, Kasım aylarında geçen senenin ciro ve ziyaretçi sayısına oldukça yaklaştık ancak Kasım sonu ve Aralık ayındaki ikinci dalga tekrar bizi ciddi anlamda olumsuz etkiledi.

2021 yılı için öngörülerinizi paylaşır mısınız?

Aralık ayında başlayan ikinci dalga ile birlikte gelen tedbirler görüldüğü kadarıyla aşılamanın yoğunlaşacağı Mart-Nisan ayına kadar sürecek gibi durmaktadır. Aşılamanın ardından yaz başında pandeminin etkisinin azalacağını, yeni perakende yatırımlarının hayata geçeceğini, turizmin tekrar hareketleneceğini ümit ediyoruz. Özellikle sonbahar döneminde okulların tekrar yüz yüze eğitime geçmesiyle hayatın artık normale döneceğini düşünüyoruz. Yani Eylül ayı ile birlikte perakendede ertelenmiş olan yatırımların hayata geçirileceğini ve hızlı bir toparlanmanın olacağını öngörüyoruz. Sosyal hayatın normalleşmesi tüm sektörleri olumlu etkileyeceği gibi bizim sektörümüzü de olumlu etkileyecektir.

2020 yılı biterken marka karmanıza Starbucks katıldı. Özellikle çevrenizde yer alan iş merkezleri ve beyaz yaka çalışanlar için önemli bir buluşma yeri oldu. Bu süreci anlatır mısınız?

Satarbucks’ın bünyemize katılması, uluslararası bir markanın gözünden alışveriş merkezimize ve geleceğine olan güvenini temsil ediyor. Starbucks’ın açılması motivasyonumuzu olumlu olarak etkilerken, belirtmiş olduğunuz gibi çevremizde çokça bulunan beyaz yaka çalışanlar ile bölgemizdeki gençler tarafından takdir ve sevinç ile karşılanmıştır. Starbucks yetkilileri, pandemi sürecinde olmamıza rağmen alışveriş merkezimizdeki ilk aylarında markanın beklentisini aşan bir ciro yaptıklarını belirttiler. Yeni önlemler gereği şu an sadece paket servis olarak hizmet veriyor, önlemler kaldırıldıktan sonra hem Starbucks için hem alışveriş merkezimiz için hem de ziyaretçilerimiz için öneminin daha çok artacağına inanıyoruz.

Mahmutbey Metro İstasyonunun açılması ve bir süre sonra da 212 Metro İstasyonunun açılacak olması ile müşteri sayılarında yaşanacak artışlar için hangi aksiyon planlarını oluşturdunuz?

Mahmutbey Metro İstasyonunun açılması ile alışveriş merkezimiz Mecidiyeköy’e kadar uzanan bir hatta hitap etmeye başladı. Hattın açılması ile birlikte Mahmutbey Metro İstasyonu ile alışveriş merkezimiz arasında ücretsiz ring servislerimizi başlattık. Halen çalışmakta olan bu servislerimizden ayda ortalama 1.000 ziyaretçimiz yararlanmaktadır. Servislerimiz sayesinde Mecidiyeköy’den alışveriş merkezimize 30 dakikada ulaşılabilmektedir. Hattın açılması ile birlikte televizyon, açık hava ve dijital mecraları kullanarak ücretsiz servislerimizin iletişimini gerçekleştirdik ve bölge sakinlerinin takdirini gördük. 212 Metro İstasyonunun 2021’in Haziran ayında açılmasının planlandığını öğrendik, eğer bir gecikme olmaz ise hayatın normalleşmeye başladığı dönemde Bakırköy’e kadar uzanan bir bölgeye de hitap etmeye başlayacağız. Alışveriş merkezimiz bu iki metro hattının ortasında kaldığı için konumunun daha da değerleneceği görülmektedir. Bu durum hem ziyaretçilere daha kolay ulaşım sağlayacak hem daha çok insanımıza ulaşabileceğiz hem de perakende yatırımcıları için alışveriş merkezimizin önemini arttıracaktır. 212 Outlet tüm İstanbulluların bildiği bir marka değeri olduğu için İstanbul’un her yerinden ziyaretçilerimizin olduğunu biliyoruz ve onların kolay ulaşıma kavuşması bizleri ayrıca sevindiren bir konu.

2021’de 212 Outlet olarak ziyaretçileriniz için başka yenilikleriniz olacak mı?

Özellikle gençlerin son dönemde ilgi gösterdiği elektrikli scooter kiralama servisi veren Palm ile anlaştık. Alışveriş merkezimize bir istasyon kurulacak ve dileyen ziyaretçilerimiz Palm’in scooterları ile ulaşımlarını sağlayabilecekler. Ayrıca ziyaretçilerimize özel olarak bu hizmeti özel indirimlerle kullanabilecekler. Bu hizmetin yanında saatlik araç kiralama hizmeti veren markalar ile görüşme halindeyiz, otoparkımızda kapıya yakın özel bir yer ayıracağız ve yine ziyaretçilerimiz özel indirimlerle bu hizmetten faydalanabilecekler. Son yıllarda elektrikli araç kullanımının artması ve geleceğin bu yöne doğru evrilmesi sebebiyle elektrikli araç hızlı şarj istasyonumuzu yakın zamanda hayata geçireceğiz. Elektrikli araç sahibi ziyaretçilerimiz alışveriş merkezimizde zaman geçirirken araçlarını şarj edebilecekler. Zamanın hızına ayak uydurabilmek adına yeni web sitemizi Ocak ayında yayına alacağız. Yeni web sitemizde ziyaretçilerimizin istedikleri bilgiye daha çabuk ulaşabilmelerini amaçladık, ayrıca blogumuz ile ziyaretçilerimizin ilgi alanlarındaki konularda bilgiler aktarmaya çalışacağız. Sosyal medya artık hayatımızın olmazsa olmazı olduğu için sosyal medya ile entegre canlı, yaşayan bir web sitesi olacak. Restoranlarımız yeni önlemler gereği paket servise döndüğü için onlara yol göstermeye ve yardımcı olmaya çalışıyoruz, 2021’de de önlemler sürdükçe bu konuda restoranlarımız ile işbirliğimiz devam edecektir. Yeni nesil bistrolara öncülük edeceğini düşündüğümüz Nostalji İstanbul’un dekorasyon ve alt yapısı tamamlandı, şu an ruhsat aşamasında. Nostalji İstanbul’un 2021’de bölgemize ve alışveriş merkezimize yeni bir soluk getireceğini düşünüyoruz. Yakın zamanda açılacak olan Manche, hem kadın hem erkek giyiminde özellikle moda tutkunlarının takip ettiği bir marka. Alışveriş merkezimizde açıldıktan sonra ürünlerinin kalitesi ve çizgisiyle ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Özellikle kadın giyim konusunda uzmanlaşmış, bunun yanında erkek ve çocuk kreasyonları da bulunan Venesa markası da yakında yeni mağazasıyla aramıza katılacak. 2021’de de daha önceki yıllarda olduğu gibi hem ulusal hem de uluslararası markaları bünyemize katacağımız bir yıl olacağını söyleyebiliriz.

Son olarak eklemek istediğiniz notlarınız var mı?

Tüm Mall&Motto ailesine teşekkür ediyorum. 2021 yılının herkes için öncelikle daha sağlıklı, mutlu ve başarılarla dolu olmasını diliyorum.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam