AVM’LER, BOŞ ZAMANLARI TÜKETİME DÖNÜŞTÜREN MEKÂNLAR OLARAK HAYATIMIZDA YER ETMEYE BAŞLAMIŞTIR « Mall&Motto

24 Şubat 2024 - 16:08

AVM’LER, BOŞ ZAMANLARI TÜKETİME DÖNÜŞTÜREN MEKÂNLAR OLARAK HAYATIMIZDA YER ETMEYE BAŞLAMIŞTIR

reklam
AVM’LER, BOŞ ZAMANLARI TÜKETİME DÖNÜŞTÜREN MEKÂNLAR OLARAK HAYATIMIZDA YER ETMEYE BAŞLAMIŞTIR
Son Güncelleme :

23 Aralık 2022 - 11:26

300 views
reklam

Nevzat Tütüncü
Teknik ve Operasyon Müdürü

Nevzat bey öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1979 yılında Balıkesir’in Edremit ilçesinde doğdum. Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi alarak 2001 yılında derece ile mezun oldum. Üniversite ve iş hayatım boyunca teknik ve operasyonel yapıya yoğun ilgimden dolayı Agrobay Seracılık şirketinde iş hayatına ilk adımlarımı atarken kısa süre içersinde seracılık sektöründe işletme müdürü olarak çeşitli şirketlerde görev aldım. Hala çalıştığım Novada Menemen Alışveriş Merkezi’nin yatırım şirketi olan Fade Gıda’nın tarım sektöründeki işletmesinde işletme ve üretim müdürlüğü yapar iken alışveriş merkezimizin inşai işleri ile ilgilenmem sonucu projenin hayata geçmesinde şantiye sorumluluğu görevi aldım. Ardından projenin tamamlanıp AVM’nin kapılarını misafirlerine açmasıyla AVM sektörüne teknik & operasyon müdürü olarak giriş yaptım. “ Beceri ve vizyonlarını değişen durumlara adapte edenler hayatta başarılı olacaktır “ felsefesiyle 2017 haziran ayından beri Novada Menemen Alışveriş Merkezi’nin Teknik & Operasyon müdürü olarak görevimi sürdürmekteyim.

Tüketicilerin Alışveriş Merkezi tercihlerini etkileyen faktörler nelerdir?

Günümüzde alışveriş merkezleri (AVM’ler), kişilerin ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla alışveriş yapabilecekleri mekânlar olmanın ötesinde kişilere güzel ve kaliteli zaman geçirebilecekleri, arkadaşları ile buluşabilecekleri, sinemaya gidebilecekleri, yemek yiyebilecekleri mekânlar olarak hizmet vermektedir. Bir başka bakış açısıyla, AVM’ler, boş zamanları tüketime dönüştüren mekânlar olarak hayatımızda yer etmeye başlamıştır. Hatta bir ailenin farklı ilgi alanlarına sahip tüm bireyleri AVM’lerde kendilerine göre bir aktivite bulabilmektedirler. Tüm dünya genelinde ve Türkiye’de AVM’ler çok hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. Dünya genelinde gözlemlenen AVM sayılarındaki bu hızlı artış ise doğal olarak rekabeti beraberinde getirmekte ve AVM yöneticileri rakip AVM’lerden farklılaşma yolları aramaktadırlar. Bu açıdan, AVM yöneticileri ve perakendeciler tüketicilerinin nasıl ve neden alışveriş yaptığını anlamaları önemlidir. Tüketicilerin özelliklerin bilinmesi yeni AVM’lerin tasarımında yol gösterici olduğu gibi mevcut AVM’lerdeki yöneticileri de uygun stratejik adımlar atmaya yönlendirebilir. Bu sebeple, bu çalışmada, öncelikle AVM’lerin çekicilik kriterleri belirlenmelidir.

Bölgenizde adeta bir buluşma noktası oluşturdunuz bu sonuca ulaşırken geçirdiğiniz süreçleri paylaşır mısınız ?

Novada Menemen Avm yönetimi olarak ekip arkadaşlarımızla bölgesel fizibilite çalışmaları, bölgesel kapsama alanı, müşteri yapısı ve alışkanlıkları, ekonomik ve sosyal durum, bölgeye ulaşım gibi faktörlerin değerlendirilerek yatırıma geri dönüşü sağlanırken; konsept oluşturma, doğru mağaza karması ve kiralama, yönetim ve pazarlama stratejileri bir bütün halinde koordine ediyoruz. Gelişmelerin dışında kalmayan, değişimi doğru algılayan, değişime yön vermeye çalışan, yaşadığı değişimi başarıyla yönetebilen, hızlı ve doğru karar alıp uygulayan, her alanda etkinliğini arttıran bir ekip ile çalışıldığın da bölgenin buluşma noktası haline gelebiliyorsunuz.
Novada Menemen olarak farkındalık sizin için önemli. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

İzmir bölgesinde bir ilke imza atarak, teras katta açık hava konsepti ile oluşturduğumuz Novada Masal Park ve her haftasonu dolu dolu çocuk etkinlikleri ile Çocuk Kulübümüzle minik misafirlerimizin keyifli ve kaliteli zaman geçirmesini sağlıyoruz. Gelecek günlerde de ilklere imza atmayı planlayarak minik misafirlerimiz kadar genç misafirlerimizi de memnun edecek projelerimiz var. Ayrıca küçük bütçelerle küçük dokunuşlar dahi dikkat çekici sonuçlar doğurabiliyor. Novada Menemen de sürprizler hiç bitmeyecek

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam